ΔΙΑΝΟΜΗ ΜΠΑΝΑΝΑΣ DOLE

Την Τετάρτη 17-4-2019 η εταιρεία  ΝΤΟΛ ΕΛΛΑΣ ΕΠΕ σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας στα πλαίσια του «Προγράμματος ενεργειών σωστής εκπαίδευσης ? υγιεινής διατροφής στα Δημοτικά σχολεία της χώρας ? Διανομή φρούτων στους μαθητές», διοργάνωσε ενημέρωση των μαθητών-τριών του Σχολείου μας για τα οφέλη της καθημερινής κατανάλωσης φρούτων στις μικρές ηλικίες.

Συγκεκριμένα, εξειδικευμένη διατροφολόγος ενημέρωσε τους μαθητές ?μαθήτριες σχετικά με την αναγκαιότητα και τις έννοιες της σωστής διατροφής, της κατανάλωσης φρούτων και λαχανικών και τη συνεισφορά τους στην υγεία, την ευεξία καθώς και τη σωματική και πνευματική ανάπτυξη. Όλα τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να μοιραστούν τις σκέψεις τους, να εκφράσουν απορίες και να ανταλλάξουν απόψεις για την υγιεινή διατροφή και τη βελτίωση της καθημερινής τους απόδοσης με τη διατροφολόγο.

Στο τέλος διανεμήθηκαν δωρεάν μπανάνες στους μαθητές-τριες, έπειτα από έγγραφη συγκατάθεση των γονέων τους.