Η ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΩΙΝΟ ΤΗΣ

Της Έλλης Σαββίδου

Η Κατερίνα είναι μια μαθήτρια του Δημοτικού σχολείου, που βρίσκεται πάνω στην ανάπτυξη, όμως κάνει κάτι που δεν είναι σωστό. Δεν τρώει τίποτα πριν το σχολείο και η κοιλιά της γουργουρίζει την ώρα του μαθήματος.

Οι συμμαθητές της τής λένε ότι πρέπει να τρώει κάτι οπωσδήποτε για πρωινό, όμως εκείνη δεν τους ακούει και…

…στο διάλειμμα τρέχει πρώτη στο κυλικείο να αγοράσει δύο κρουασάν.

Η Κατερίνα νομίζει ότι έτσι θα χορτάσει αλλά κάνει μεγάλο λάθος, γιατί μια σωστή διατροφή πρέπει να περιέχει βιταμίνες, πρωτεΐνες, υδατάνθρακες και άλατα. Τα φαγητά των κυλικείων, σάντουιτς, πατατάκια, τυρόπιτες και κρουασάν δεν είναι υγιεινά, γιατί δεν έχουν τα συστατικά που πρέπει, δεν χορταίνουν τα παιδιά και δεν τα βοηθούν στη σωστή τους ανάπτυξη.
Εγώ θα συμβούλευα την Κατερίνα να τρώει στο σπίτι της ένα καλό πρωινό, που θα αποτελείται από γάλα, που κάνει καλό στα κόκαλα, και μία φέτα ψωμί με βούτυρο και μέλι. Έτσι θα πηγαίνει στο σχολείο χορτάτη και δε θα γουργουρίζει η κοιλιά της την ώρα του μαθήματος.

Προηγούμενη Σελίδα ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ   Επόμενη Σελίδα

Επιστροφή στη σελίδα Εργασίες