ΟΙ ΑΣΧΟΛΙΕΣ ΤΩΝ ΚΑΤΟΙΚΩΝ

Επειδή το χωριό μας είναι πεδινό, υπάρχουν πολλές καλλιεργήσιμες εκτάσεις. Έτσι οι περισσότεροι κάτοικοι ασχολούνται με τη γεωργία, λίγοι με την κτηνοτροφία, αλλά κάποιοι έχουν και καταστήματα.
  Οι περισσότεροι γεωργοί καλλιεργούν διάφορες ποικιλίες ροδάκινων. Αυτά τα πηγαίνουν στο συνεταιρισμό, τα πουλάνε σε εμπόρους ή τα πουλάνε στην αγορά οι ίδιοι. Οι συνεταιρισμοί πηγαίνουν τα ροδάκινα σε εργοστάσια, όπου είτε συσκευάζονται, για να πάνε στην αγορά, είτε τα κάνουν κομπόστες, φρουτοσαλάτες και μαρμελάδες.
Εκτός από ροδάκινα, άλλοι χωριανοί μας καλλιεργούν μηλιές, άλλοι κερασιές και άλλοι βερικοκιές.
  Οι κτηνοτρόφοι εκτρέφουν αγελάδες, πρόβατα και γουρούνια. Τα πρόβατα κουρεύονται το καλοκαίρι, βγάζουν μπόλικο μαλλί που οι κτηνοτρόφοι το δίνουν στις βιομηχανίες και γίνονται τα μάλλινα ρούχα. Πουλάνε το κρέας, επίσης το γάλα και το κρέας των ζώων.
  Οι έμποροι παίρνουν αυτά τα προϊόντα, αγροτικά και κτηνοτροφικά, και τα πουλάνε στο παζάρι, στα μανάβικα και στα κρεοπωλεία.
  Οι καταστηματάρχες προσφέρουν υπηρεσίες και προϊόντα στους χωριανούς αλλά και στους επισκέπτες του χωριού μας.

Βασιλειάδης Άγγελος, Παπαδοπούλου Ελένη,
Σεμερτζίδου Θεοδώρα, Σιδηρόπουλος Γιώργος (ΣΤ΄ Τάξη)

Προηγούμενη Σελίδα ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ   Επόμενη Σελίδα

Επιστροφή στη σελίδα Εργασίες