Απρίλιος 2006

ΜΗΝΙΓΓΙΤΙΔΑ - ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΕΛΕΓΧΟΥ ΚΑΙ ΠΡΟΛΗΨΗΣ ΝΟΣΗΜΑΤΩΝ

ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΤΕ ΜΑΘΑΙΝΟΝΤΑΣ

ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ

«Η πριγκίπισσα Ομορφούλα, ο πρίγκιπας Χαριτωμένος και η μαγική λίμνη»

Μια φορά κι έναν καιρό υπήρχαν δυο βασίλεια. Ανάμεσά τους υπήρχε μια τεράστια λίμνη. Λέγανε μάλιστα ότι ήταν μαγική, γι’ αυτό και οι δυο χώρες ήταν σε πόλεμο. Ήθελαν τη λίμνη η κάθε χώρα για τον εαυτό της.

Πίστευαν ότι εκεί κατοικούσε μια νεράιδα που είχε μαγικές δυνάμεις και σε όποιον έδινε να πιει νερό από τη λίμνη, αυτός αποκτούσε τύχη, ευτυχία και πλούτη.

Η μια χώρα είχε για βασιλιά τον ξακουστό βασιλιά Γενναιόδωρο που αυτός είχε μια πανέμορφη κόρη την πριγκίπισσα Ομορφούλα.

Την άλλη χώρα κυβερνούσε η βασίλισσα Αργυρένια που είχε ένα γιο τον πρίγκιπα Χαριτωμένο.

Μια ανοιξιάτικη μέρα η πριγκίπισσα Ομορφούλα θέλησε να βγει μια βόλτα να μαζέψει λουλούδια από το δάσος. Ανέβηκε σε ένα άσπρο άλογο και ξεκίνησε.

Την ίδια όμως ώρα ο πρίγκιπας Χαριτωμένος ξεκίνησε από το παλάτι του να μεταφέρει ένα μήνυμα από τη μητέρα του στους στρατιώτες που πολεμούσαν και για να φτάσει πιο γρήγορα αποφάσισε να πάρει το δρομάκι που περνούσε μέσα από το δάσος.

Ξαφνικά βλέπει μπροστά του ένα όμορφο κορίτσι με μακριά ξανθά μαλλιά να μαζεύει αγριολούλουδα. Σταματά και τη ρωτά το όνομά της. Είναι η πριγκίπισσα Ομορφούλα. Αμέσως οι δυο νέοι ερωτεύτηκαν. Ο πρίγκιπας ξέχασε αμέσως την αποστολή του, να μεταφέρει δηλαδή το μήνυμα, και αποφάσισε να περάσει τη μέρα του με την πριγκίπισσα.

Οι δυο νέοι χωρίς να το καταλάβουν έφτασαν σιγά σιγά στη λίμνη. Κάθισαν στην άκρη της και σα μαγεμένοι κοιτούσαν τα ήσυχα νερά της. Οι γονείς τους όμως άρχισαν να ανησυχούν, γιατί δεν είχαν επιστρέψει ακόμη και αποφάσισαν να τους ψάξουν.

Εκεί όμως στη λίμνη, η νεράιδα παρουσιάστηκε στα δυο παιδιά και τους έδωσε να πιουν από το μαγικό νερό της λίμνης. Τους είπε μάλιστα πως πρέπει να σταματήσουν τον πόλεμο, γιατί κάνουν μεγάλο κακό στους ανθρώπους τους. Από δω και πέρα θα μάθουν να ζουν ειρηνικά και αγαπημένα.

Αργά το βράδυ συναντήθηκαν με τους γονείς τους. Είπαν όσα είχαν γίνει και τους ανακοίνωσαν πως αποφάσισαν να παντρευτούν.

Έτσι τα δύο βασίλεια έγιναν ένα με βασιλιά τον πρίγκιπα Χαριτωμένο και βασίλισσα την πριγκίπισσα Ομορφούλα.

Έκαναν πολλά παιδιά και έζησαν πολλά πολλά χρόνια αυτοί καλά κι εμείς καλείτερα!!!

Οι μαθητές της Β΄ Τάξης