Μάιος 2007

19 Μαΐου – Ημέρα μνήμης για τη γενοκτονία των Ποντίων

Η Άλωση της Πόλης – 31 Μαΐου – Παγκόσμια μέρα κατά του καπνίσματος

ενέργειας Δραστηριότητες του Σχολείου μας – 5 Ιουνίου – Παγκόσμια ημέρα περιβάλλοντος – Γράμμα μιας χελώνας καρέτα – καρέτα στους ανθρώπους – Ο Τριγωνοψαρούλης και η χελώνα καρέτα - καρέτα

Εξοικονόμηση - Επίσκεψη στο Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής Κρύας Βρύσης

Επίσκεψη στο Οικολογικό Πάρκο Κρύας Βρύσης

Ένας ποδοσφαιρικός αγώνας

Συνεντεύξεις από μετανάστες

Συνέντευξη από την κ. Φαντίδου Βαγγελιώ, μέλος του Δ. Σ. της Ομάδας Διάσωσης του Δήμου Σκύδρας

Νησιά της Ελλάδας – Κυκλάδες

Γιατί το λέμε; - Διασκεδάστε μαθαίνοντας

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΟ ΠΑΡΚΟ ΚΡΥΑΣ ΒΡΥΣΗΣ

Μετά το πάρκο κυκλοφοριακής αγωγής επισκεφτήκαμε το Οικολογικό Πάρκο. Εκεί συναντήσαμε τον κύριο Γρηγόρη Δατσιάδη που είναι γεωπόνος της ΔΗΩ.

Η   ΔΗΩ είναι οργανισμός Ελέγχου και Πιστοποίησης Βιολογικών Προϊόντων, ιδρύθηκε τον Ιανουάριο του 1993 και είναι Αστική μη κερδοσκοπική Εταιρία. Βασικός στόχος και σκοπός του οργανισμού είναι η πιστοποίηση προϊόντων βιολογικής γεωργίας. Στους σκοπούς του οργανισμού συμπεριλαμβάνεται και κάθε άλλη δράση ή ενέργεια  που συμβάλλει στην ανάπτυξη και διάδοση της βιολογικής γεωργίας, αλλά και γενικότερα στην προστασία του περιβάλλοντος και στην προστασία της υγείας των καταναλωτών. Το όνομα ΔΗΩ αναφέρεται στη Δήμητρα, την αρχαία θεά της γεωργίας.

Ο κ. Γρηγόρης μας είπε πως στη βιολογική γεωργία δεν επιτρέπονται τα χημικά.. Υπάρχουν επιτρεπόμενα εντομοκτόνα και μυκητοκτόνα, που δεν είναι δυνατά δηλητήρια και δεν σκοτώνουν τα έντομα και δεν δημιουργούν προβλήματα. στους καταναλωτές. Επειδή δεν επιτρέπονται τα φάρμακα  δεν μολύνονται τα υπόγεια νερά. Υπάρχουν ωφέλιμα έντομα που οι καλλιεργητές τα ελευθερώνουνε στα χωράφια και στα θερμοκήπια και τρώνε τα βλαβερά έντομα π.χ. η πασχαλίτσα και η ψαλίδα που τρώνε την ψείρα. Όσοι αγρότες ασχολούνται με τη βιολογική καλλιέργεια παίρνουν επιδοτήσεις.