ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΕΙΝΑΙ…

ΚΟΜΜΩΤΡΙΑ

Τα επάγγελμα που θα θέλαμε να ακολουθήσουμε, όταν μεγαλώσουμε, είναι κομμώτριες. Για να πληροφορηθούμε κάποια πράγματα γι’ αυτό το επάγγελμα πήραμε συνέντευξη από τις κομμώτριες του χωριού μας, την κα. Ροδούλα Φαντίδου και την κα. Μαριάννα Φαντίδου.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Πώς αποφασίσατε να γίνετε κομμώτρια;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Μου άρεσε η τέχνη της κομμωτικής.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Ήταν το όνειρό σας από μικρή να ασχοληθείτε μ’ αυτό το επάγγελμα;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Όχι, δεν ήταν.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Οι γονείς σας έφεραν καμιά αντίρρηση στην αρχή για το επάγγελμα που διαλέξατε;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Όχι, δεν έφεραν καμιά αντίρρηση.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Τι σπουδές πρέπει να κάνει κάποιος που θέλει να κάνει αυτό το επάγγελμα;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Να σπουδάσει στη σχολή του Ο.Α.Ε.Δ. ή σε Τ.Ε.Ε. ή σε ιδιωτική τεχνική σχολή και να έχει ένα χρόνο προϋπηρεσία με ένσημα για τις κρατικές σχολές ή επτά για τις ιδιωτικές.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Πόσα χρόνια διαρκούν αυτές οι σπουδές;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Τρία στη σχολή του Ο.Α.Ε.Δ., δύο στο Τ.Ε.Ε  και δύο στην ιδιωτική τεχνική σχολή.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Ποια είναι η διαδικασία για να ανοίξετε το κομμωτήριο;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Αφού προσκομίσεις το πτυχίο και τα ένσημα της προϋπηρεσίας δίνεις εξετάσεις στο Υγειονομικό της Νομαρχίας για να πάρεις την άδεια εξάσκησης του επαγγέλματος. Μετά καταθέτεις όλα τα σχετικά δικαιολογητικά στο Δημαρχείο και στην Εφορία για να πάρεις την άδεια να ανοίξεις το κομμωτήριο.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Τι μηχανήματα και ποιος άλλος εξοπλισμός είναι απαραίτητα;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Πιστολάκι, ρολά, μπικουτί, κτένες και βούρτσες σε διάφορα μεγέθη, ψαλίδια, μια μηχανή κουρέματος, πινέλα και μπολ για τις βαφές, μασιές, τοστιέρα, κλάμερς, κλιπς, πετσέτες, μπέρτες, κλιμαζόν (για βαφή και ξεβαφή μαλλιών), ο λουτήρας, καθρέφτης, πολυθρόνα κουρέματος, μια κάσκα για το στέγνωμα με ρολά, σαλόνι, ντουλάπα, συρταριέρα.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Κοστίζουν ακριβά;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Κοστίζουν. Τα παίρνεις όμως λίγα λίγα ή και με δόσεις.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Πόσα χρόνια δουλεύετε σαν κομμώτρια;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Εννιά χρόνια.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Είναι εύκολο ή δύσκολο το επάγγελμά σας;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Δύσκολο.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Γιατί;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Γιατί εργάζεσαι πολλές ώρες όρθια, πρέπει να έχεις υπομονή για την κάθε πελάτισσα και να μπορείς να την ευχαριστείς.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Έρχονται πολλοί πελάτες στο κομμωτήριό σας;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Ναι, έρχονται πολλοί πελάτες.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Πόσες ώρες την ημέρα πρέπει να δουλεύετε;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Δέκα με δώδεκα ώρες.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Κουράζεστε πολύ;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Αρκετά.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Είναι ευχάριστη η δουλειά σας;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Ναι, είναι ευχάριστη.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Δουλεύετε μόνη σας ή έχετε βοηθό;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Έχω βοηθό.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Σας αρέσει να κουρεύετε παιδιά;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Ναι, μου αρέσει. Είναι και πιο εύκολα τα παιδάκια και χαίρονται και πολύ με το κούρεμα. Ενθουσιάζονται εύκολα.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Οι πελάτες σας είναι ευχαριστημένοι από τη δουλειά σας;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Είναι ευχαριστημένοι.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Βγάζει πολλά χρήματα μια κομμώτρια;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Βγάζει χρήματα, ωστόσο έχει και πολλά έξοδα (βαφές, λοσιόν, περμανάντ, αφρούς, ζελέ, λακ). Το πιο προσοδοφόρο είναι να κουρεύεις μόνο, όπως γίνεται σε μεγάλες πόλεις όπου υπάρχουν κομμωτήρια που ασχολούνται μόνο με κούρεμα ανδρικό-παιδικό.

Παυλίδου Αθηνά, Σελίδου Μαρία Τερέζα (Ε΄ Τάξη), Μπούπε Βαγγελιώ (ΣΤ΄ Τάξη)