Νοέμβριος 2005

Σχολική γιορτή της 28ης Οκτωβρίου – Το φθινόπωρο έρχεται….

Κάνω μια ευχή - Πολυτεχνείο

Η σημασία του κεριού στην Εκκλησία

Παροιμίες που έχουν σχέση με τη μέλισσα – Τα όνειρα και η ερμηνεία τους – Το δηλητήριο της μέλισσας

Τα αδέσποτα ζώα Ένα αδέσποτο σκυλί – Γιατί το λέμε;

Οι μαθητές της Ε΄ τάξης προτείνουν να διαβάσετε – Οδυσσέας – Ιάσονας

Ο Διόνυσος

Πώς πήραν τα ονόματά τους τα πελάγη μας

Διασκεδάστε μαθαίνοντας

ΠΑΡΟΙΜΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗ ΜΕΛΙΣΣΑ

«Ξέρει η μέλισσα από ποιο λουλούδι βγάζει μέλι»

Ξέρει ο καλός έμπορος και επιχειρηματίας από ποιες δουλειές θα έχει κέρδος.

*       *       *

«Αγάλια, αγάλια γίνεται η αγουρίδα μέλι»

Όλες οι υποθέσεις μας χρειάζονται υπομονή, για να φτάσουν σε κάποιο ποθητό αποτέλεσμα ή για να έρθει ο κατάλληλος καιρός για δράση.

*       *       *

«Χαρισμένο ξύδι πιο γλυκό απ’ το μέλι»

Το δώρο έστω και μικρό, μας προκαλεί ευχαρίστηση και συμπάθεια γι’ αυτόν που μας το προσφέρει, μας προδιαθέτει ευνοϊκά.

*       *       *

«Το ‘να χέρι στο μέλι, τ’ άλλο στο λάδι»

Η απληστία οδηγεί τον άνθρωπο στην αναζήτηση άφθονου και γρήγορου κέρδους.

*       *       *

«Τα λίγα λόγια ζάχαρη και τα καθόλου μέλι»

Τα λίγα λόγια είναι καλά, μα ακόμη καλύτερη είναι η σιωπή.

*       *       *

«Το μέλι δεν το τρώει όποιος έχει μεγάλα δάχτυλα αλλά όποιος έχει μεγάλη τύχη»

Η τύχη είναι απαραίτητη για την επιτυχία. Όλοι οι μεγάλοι, ισχυροί και πλούσιοι συχνά ήταν τυχεροί.

*       *       *

«Η αράχνη απ’ τα λουλούδια μαζεύει δηλητήριο και η μέλισσα μέλι»

Κάθε άνθρωπος παίρνει από το περιβάλλον του αυτά που μπορεί ή αυτά που θέλει. Έτσι έχουμε διάφορους χαρακτήρες ή διάφορα κέρδη.

*       *       *

«Το μέλι είναι γλυκό, μα η μέλισσα κεντά»

Τα αγαθά χρειάζονται κόπους και αγώνα για να κατακτηθούν.

ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΚΑΙ Η ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΤΟΥΣ

ΚΕΡΙ: Αν είδες κερί, το όνειρό σου είναι πολύ καλό. Σημαίνει ότι είσαι ικανός και θα έχεις μεγάλες επιτυχίες στη ζωή σου.

ΜΕΛΙ: Αν είδες ή έτρωγες στον ύπνο σου μέλι, σημαίνει ότι σε περιμένει μεγάλη ευτυχία. Αν δεις να το τρώει άλλος, θα πρέπει να προσέχεις.

ΜΕΛΙΣΣΕΣ: Αν είδες μέλισσες στον ύπνο σου και είσαι φιλόδοξος, θα πετύχεις, αρκεί να κινείσαι αποφασιστικά.

ΤΟ ΔΗΛΗΤΗΡΙΟ ΤΗΣ ΜΕΛΙΣΣΑΣ

Όλοι οι γιατροί συμφωνούν για την ευεργετική δράση που έχει το δηλητήριο της μέλισσας. Έχει δώσει λύσεις σε πολλούς ασθενείς που πάσχουν από αρθρίτιδες, άσθμα, πόνους στη μέση, πόνους στη σπονδυλική στήλη και ημικρανίες. Το φαρμακευτικό σκεύασμα Apis Mellifica χορηγείται με συνταγή έμπειρου ομοιοπαθητικού γιατρού και θεραπεύει από συμπτώματα  ίδια με αυτά του τσιμπήματος: οίδημα, φαγούρα, πόνο και ερυθρότητα.

Ιδιαίτερα στο εξωτερικό οι γιατροί χρησιμοποιούν ό,τι προέρχεται από τη μέλισσα για τη θεραπεία των ασθενών τους. Από το βασιλικό πολτό μέχρι την προπόλη και το κεντρί, όλα τα αποτελέσματα είναι θαυματουργά. Το προαναφερόμενο σκεύασμα χορηγείται για επιπεφυκίτιδες, ημικρανίες, φλεγμονές στο φάρυγγα, κυστίτιδες, αρθρίτιδες, δυσμηνόρροια και υπερτροφικές αμυγδαλές. Χορηγείται σε διάφορες μορφές, όπως ταμπλέτες, σπρέι, ενέσεις και υπόθετα. Μέχρι στιγμής παρενέργειες σπάνια έχουν αναφερθεί και αφορούν κυρίως αλλεργικές αντιδράσεις και κυρίως, όταν χρησιμοποιείται κατευθείαν το δηλητήριο με ένεση και όχι κάποιο σκεύασμα αραιωμένο.

Ο βασιλικός πολτός της ενδείκνυται για την προστασία του ανοσοποιητικού συστήματος. Εκτός όμως από τη θεραπευτική ικανότητά του ως προς τον πόνο, έχει και θετικά αποτελέσματα σε ψυχικά και διανοητικά συμπτώματα, ακόμα και στους ανθρώπους που έχουν φτάσει στα όρια της κατάπτωσης από την πολύ δουλειά.

Τον τελευταίο καιρό όλο και περισσότεροι Έλληνες καταφεύγουν στα ευεργετικά αποτελέσματα του δηλητήριου, αφού προσφέρει μεγάλη ανακούφιση από πόνους.