Νοέμβριος 2005

Σχολική γιορτή της 28ης Οκτωβρίου – Το φθινόπωρο έρχεται….

Κάνω μια ευχή - Πολυτεχνείο

Η σημασία του κεριού στην Εκκλησία

Παροιμίες που έχουν σχέση με τη μέλισσα – Τα όνειρα και η ερμηνεία τους – Το δηλητήριο της μέλισσας

Τα αδέσποτα ζώα Ένα αδέσποτο σκυλί – Γιατί το λέμε;

Οι μαθητές της Ε΄ τάξης προτείνουν να διαβάσετε – Οδυσσέας – Ιάσονας

Ο Διόνυσος

Πώς πήραν τα ονόματά τους τα πελάγη μας

Διασκεδάστε μαθαίνοντας

ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΗΣ Ε΄ ΤΑΞΗΣ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΝ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ

«ΣΑΝ ΤΟ ΣΚΥΛΟ ΜΕ ΤΗ ΓΑΤΑ»

Το βιβλίο που διάβασα και σας προτείνω να διαβάσετε κι εσείς είναι το «Σαν το σκύλο με τη γάτα» από τις εκδόσεις Κέδρος. Οι συγγραφείς είναι η «Γυναικεία Λογοτεχνική Συντροφιά». Το βιβλίο έχει διάφορες ιστορίες. Από αυτές μου άρεσε περισσότερο ο «Χαρόλυκος».

«Μια φορά τον ένα χρόνο γεννιέται ο Χαρόλυκος και έρχεται από τα βουνά να φάει εδώ στα χωριά. Ο κυρ Αντώνης με το σκυλί του, που το λέγανε Μπάτμαν, είχε πάει σε ένα χωριό και εκεί του είπαν οι κυνηγοί πως είδαν το Χαρόλυκο. Ο κυρ Αντώνης το είπε σε όλους τους κατοίκους και είπε να μαζευτούν όλοι οι κυνηγοί και οι βοσκοί με τα τουφέκια τους στη μάντρα του. Πήγαν όλοι οι βοσκοί και οι κυνηγοί με τα ντουφέκια τους. Μετά από λίγη ώρα εμφανίστηκε ο Χαρόλυκος. Τότε πήγαν όλοι οι κυνηγοί και οι βοσκοί και αυτός έτρεξε όσο μπορούσε, γιατί είχε τραυματιστεί. Τότε βρέθηκε ένα σκυλί μπροστά του, όμως δεν του όρμησε αλλά τον άφησε να φύγει, γιατί είδε το τραύμα του. Την ίδια ώρα ήρθε ο Μπάτμαν και τον ρώτησε: «τον έπιασες;». «Όχι» του είπε εκείνος. Ο Μπάτμαν τον μάλωσε αλλά εκείνος ήξερε τι έκανε.

Μάλι Ντομένικο (Ε΄ Τάξη)

ΟΔΥΣΣΕΑΣ

Πολυμήχανος βασιλιάς της Ιθάκης και ουσιαστικός πορθητής της Τροίας.

Ο Οδυσσέας ήταν γιος του Λαέρτη και της Αντίκλειας. Παντρεύτηκε την Πηνελόπη. Μικρός, όταν βρισκόταν στο σπίτι του παππού του Αυτόλυκου, πήρε μέρος σε κυνήγι αγριόχοιρου.  Το άγριο ζώο τον τραυμάτισε στο πόδι. Και από αυτό το τραύμα είναι που θα τον αναγνωρίσει η παραμάνα του, όταν θα κατορθώσει να γυρίσει πίσω στην πατρίδα του, ύστερα από τις περιπέτειές του.

Στην Τροία ο Οδυσσέας αναδείχνεται σε έναν από τους μεγαλύτερους ήρωες πολεμιστές. Η Τροία, όμως, άντεξε δέκα ολόκληρα χρόνια. Τελικά θα πέσει μόνο με το Δούρειο Ίππο, που είναι κι αυτό έργο της πανουργίας του Οδυσσέα.

Μετά την πτώση της Τροίας ο Οδυσσέας ξεκίνησε με 12 καράβια και 600 συντρόφους για τη μακρινή Ιθάκη. Στην αρχή ήταν καλοτάξιδοι. Μετά όμως τους παρέσυρε ο άνεμος και πέρασαν πολλές περιπέτειες. Πέρασαν από τους Κίκονες, τους Λαιστρυγόνες, το νησί της Κίρκης, τη χώρα των Κυκλώπων, τη Σκύλλα και τη Χάρυβδη, το νησί της Καλυψώς, το νησί των Φαιάκων, ώσπου ο Οδυσσέας έφτασε ολομόναχος στην πατρίδα του την Ιθάκη. Εκεί, αφού εξόντωσε τους μνηστήρες που είχαν περικυκλώσει τη γυναίκα του την Πηνελόπη, άρχισε μια ήσυχη και ειρηνική ζωή ως βασιλιάς της Ιθάκης.

Σιδηρόπουλος Στράτος, Φωτιάς Κάστας (Ε΄ Τάξη)

ΙΑΣΟΝΑΣ

Ονομαστός μυθικός ήρωας με πανελλήνια φήμη. Γεννήθηκε στην Ιωλκό της Θεσσαλίας και ήταν γιος του βασιλιά Αίσονα και της Πολυμήδης και ανιψιός του Πελία.

Επειδή ο Πελίας πήρε με δόλο το θρόνο από τον Αίσονα, αυτός φοβήθηκε μην κάνει κακό και στον Ιάσονα, κι έτσι τον παρέδωσε στον Κένταυρο Χείρωνα, ο οποίος τον ανάθρεψε μαζί με άλλα ονομαστά πρόσωπα της ελληνικής μυθολογίας, όπως ο Ασκληπιός, ο Πηλέας, ο Ορφέας κ.ά.

Όταν ο Ιάσονας μεγάλωσε, αποφάσισε να διεκδικήσει το θρόνο του πατέρα του κι έτσι επέστρεψε στην Ιωλκό. Στο δρόμο όμως έχασε το ένα του σανδάλι κι έτσι μπήκε στην πόλη μονοσάνδαλος. Μόλις τον είδε ο Πελίας, φοβήθηκε και, για να τον απομακρύνει, του είπε να πάει στην Κολχίδα να φέρει το Χρυσόμαλλο Δέρας, με την υπόσχεση ότι θα του έδινε το θρόνο. Ο Ιάσονας δέχτηκε και έτσι οργάνωσε την αργοναυτική εκστρατεία. Τελικά με τη βοήθεια της Μήδειας ο Ιάσονας κατάφερε να πάρει το Χρυσόμαλλο Δέρας.

Στην επιστροφή πήρε και τη Μήδεια και την έκανε γυναίκα του. Όταν έφτασαν στην Ιωλκό, ο Πελίας αρνήθηκε να δώσει το θρόνο στον Ιάσονα. Τότε η Μήδεια σκότωσε τον Πελία και έτσι έφυγαν από την Ιωλκό.

Μετά γύρισαν στην Κόρινθο όπου η Μήδεια μαθαίνοντας ότι ο βασιλιάς Κρέοντας ήθελε να παντρέψει την κόρη του Γλαύκη με τον Ιάσονα έστειλε ένα δηλητηριασμένο μανδύα, έκαψε τη Γλαύκη και σκότωσε τα δυο της παιδιά. Όταν ο Ιάσονας το έμαθε, κλείστηκε στην Αργώ, ώσπου μια μέρα ένα κατάρτι έπεσε στο κεφάλι του και τον σκότωσε.

Σαββίδης Νίκος, Φωτιάδης Σωτήρης (Ε΄ Τάξη)