Μάρτιος 2008

Η ΤΕΛΕΤΗ ΒΡΑΒΕΥΣΗΣ - ΠΕΡΙΗΓΗΣΗ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ

ΤΟ ΑΠΟΚΡΙΑΤΙΚΟ ΠΑΡΤΙ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ

Ο ΜΑΡΤΙΟΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΑΟΓΡΑΦΙΑ - Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ ΜΑΡΤΗ - ΟΙ ΓΙΟΡΤΕΣ ΤΟΥ ΜΑΡΤΗ

ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΊΑΣ - ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΘΕΟΤΟΚΟΥ - ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΗΣ ΣΤΑΥΡΟΠΡΟΣΚΥΝΗΣΕΩΣ - ΕΠΕΤΕΙΟΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΠΑΛΙΓΓΕΝΕΣΙΑΣ

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ – ΛΑΟΓΡΑΦΙΚΟ ΚΑΙ ΜΟΥΣΕΙΟ ΦΥΣΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΚΟΖΑΝΗΣ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΚΛΙΜΑΤΟΣ ( Ε΄ ΚΑΙ ΣΤ΄ ΤΑΞΗ) ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΥΔΡΟΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΠΟΛΥΦΥΤΟΥ ΚΟΖΑΝΗΣ

ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΕΝΑΝ ΕΙΔΙΚΟ - ΜΕΤΡΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟΥ ΡΕΥΜΑΤΟΣ

ΟΙ ΠΛΑΝΗΤΕΣ

ΛΑΟΙ ΑΥΤΟΧΘΟΝΕΣ / ΙΘΑΓΕΝΕΙΣ – ΑΪΝΟΥ - ΟΙ ΙΘΑΓΕΝΕΙΣ ΦΥΛΕΣ ΤΗΣ ΛΑΤΙΝΙΚΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ - ΜΕΓΑΛΕΣ ΕΡΗΜΟΙ ΤΗΣ ΓΗΣ (Β΄ ΜΕΡΟΣ) - ΣΑΧΑΡΑ

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ (Ε΄ ΤΑΞΗ) - ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ - ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΛΕΜΕ; - ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΤΕ ΜΑΘΑΙΝΟΝΤΑΣ

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ

ΤΟ ΑΠΟΚΡΙΑΤΙΚΟ ΠΑΡΤΙ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ

Την Παρασκευή 7 Μαρτίου κάναμε αποκριάτικο πάρτι στο σχολείο μας. Όλα τα παιδιά φέρανε διάφορα γλυκά, αλμυρά, αναψυκτικά και χυμούς, για να φάμε και να πιούμε. Οι δάσκαλοι και οι δασκάλες ετοίμασαν τον μπουφέ.

Τα παιδιά ντυμένα με ωραίες στολές χόρευαν ασταμάτητα. Κάποια στιγμή σταματήσαμε να χορεύουμε και σερβιριστήκαμε στο μπουφέ. Αφού φάγαμε, κάθε τάξη διαγωνίστηκε χωριστά χορεύοντας ένα τραγούδι της επιλογής της. Η κριτική επιτροπή αποτελούταν από τους δασκάλους όλων των τάξεων. Οι νικητές του διαγωνισμού ήταν:

Από το Νηπιαγωγείο ο Γιώργος Παπουτσής

Από την Α΄ τάξη ο Λευτέρης Παπαδόπουλος

Από τη Β΄ τάξη ο Βασίλης Φαντίδης

Από τη Γ΄ τάξη η Ειρήνη Φαντίδου

Από τη Δ΄ τάξη η Ραφαέλα Σισούρκα

Από την Ε΄ τάξη η Χρυσούλα Σεμερτσίδου

Από την ΣΤ΄ τάξη η Ελένη Χατζηιωαννίδου

Οι νικητές του διαγωνισμού πήραν για βραβείο από ένα βιβλίο.

Το πάρτι ήταν πολύ ωραίο και όλοι φύγαμε ευχαριστημένοι.

Σελίδου Στεφανία (Ε΄ Τάξη)

Την σελίδα αυτή σχεδίασε ο Κιοσσές Γιώργος