ΗΡΑΚΛΕΙΑ 2007

Όπως κάθε χρόνο, έτσι και φέτος, ο Δήμος Σκύδρας διοργάνωσε στις 27 και 28 Απριλίου τα Ηράκλεια. Την Παρασκευή 27 Μαΐου έγιναν το βόλεϊ, το μπάσκετ και ο στίβος.

Στο βόλεϊ τα κορίτσια μας έπαιξαν με το 1ο Δ. Σ. Σκύδρας και νίκησαν 15 – 4 (ο αγώνας διαρκούσε 1 σετ των 15 πόντων). Στον ημιτελικό έπαιξαν με το 2ο Δ. Σ. Σκύδρας και έχασαν με 15 8. Έπαιξαν: Χριστίνα Ηλιάδου, Ελένη Ιωαννίδου, Αλμπάνα Ταφάνη και Χριστίνα Φωτίου, Γεωργιάδου – Πραντσίδου Πελαγία, Παναούση Βάσω, Τσιαφέρι Μιράντα και Τσουλχάι Ερμίρα.

Στα 50 μ. κοριτσιών η Γεωργιάδου - τερμάτισε 4η στον προκριματικό και δεν πέρασε στον τελικό.

Στα 50 μ. αγοριών ο Χρήστος Παπαδόπουλος τερμάτισε 5ος στον προκριματικό και δεν πέρασε στον τελικό.

Στο μήκος κοριτσιών η  Βάσω Παναούση και στα τρία άλματα πήδηξε 2,80 μ.

Στο μήκος αγοριών ο Λευτέρης Χαραλαμπίδης στο πρώτο άλμα πήδηξε 3,50 μ., στο δεύτερο 3,30 μ. και στο τρίτο 3 μ. παίρνοντας την 3η θέση και χάκλινο μετάλλιο.

Στο μπαλάκι κοριτσιών η Χριστίνα Φωτίου πέταξε το μπαλάκι την πρώτη φορά 23 μ. και τη δεύτερη φορά 24 μ.

Στο μπαλάκι αγοριών ο Ιντρίτ Ταφάνι την πρώτη φορά πέταξε το μπαλάκι 23,80 μ. και τη δεύτερη 32 μ.

Στα 600 μ. αγοριών ο Στράτος Σιδηρόπουλος εγκατέλειψε.

Το Σάββατο 28 Απριλίου έγινε το ποδόσφαιρο. Τα αγόρια του σχολείου μας έπαιξαν με το Δ. Σ. Άσπρου και νίκησαν 1 – 0 με γκολ του Κώστα Φωτιά. Στον προημιτελικό έπαιξαν με το 2ο Δ. Σ. Σκύδρας και έχασαν 4 – 1. Το γκολ το έβαλε ο Χρήστος Παπαδόπουλος. Έπαιξαν: Ντομένικο Μάλι, Στέλιος Μουχτάρης, Νίκος Σαββίδης, Στράτος Σιδηρόπουλος, Σωτήρης Φωτιάδης (τερματοφύλακας), Κώστας Φωτιάς, Λευτέρης Χαραλαμπίδης, Αντώνης Παπαδόπουλος, Χρήστος Παπαδόπουλος Ηλίας Παυλίδης, Γιώργος Στάχοβιτς, Ιντρίτ Ταφάνι.

Αυτή ήταν η συμμετοχή του Δημοτικού Σχολείου Ριζού στα Ηράκλεια 2006, που διοργάνωσε και φέτος, όπως κάθε χρόνο, ο Δήμος Σκύδρας.

Αλλά και τα παιδιά του Γυμνασίου από το χωριό μας πήγαν πάρα πολύ καλά.

Στο μήκος κοριτσιών η Χαρούλα Σελίδου πήδηξε 3,80 μ., πήρε τη 2η θέση και αργυρό μετάλλιο.

Στη σφαιροβολία αγοριών ο Νικόδημος Βασιλειάδης έριξε τη σφαίρα στα 9,50 μ., πήρε τη 2η θέση και αργυρό μετάλλιο.

Στα 1.000 μ. κοριτσιών η Ράνια Σελίδου τερμάτισε 3η και πήρε το χάλκινο μετάλλιο.

Στο ποδόσφαιρο των κοριτσιών το Γυμνάσιο της Πετριάς, στο οποίο παίζουν πολλά κορίτσια από το Ριζό, νίκησε το 1ο Γυμνάσιο Σκύδρας με 1 – 0 στα πέναλτι (ο κανονικός αγώνας έληξε 0 – 0) και πήρε το κύπελλο.

Σαββίδης Νίκος, Σιδηρόπουλος Στράτος, Χαραλαμπίδης Λευτέρης (ΣΤ΄ Τάξη)