Απρίλιος 2003

Πάμπλο Πικάσο - Γκουέρνικα

Ειρήνη – Γιατροί Χωρίς Σύνορα

Τι μπορώ να φτιάξω με την αγάπη

Αγάπη και φροντίδα για τα ζώα, ναι. Αλλά πρώτα για τους ανθρώπους

Πρωταπριλιά

Πρωταπριλιάτικα ψέματα

Παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου - Έρευνα

Η ιστορία των Παραολυμπιακών αγώνων - Πινκ Πονκ στο σχολείο μας

Γιατί το λέμε - Ηρόδοτος - Αστερισμοί - Συνέντευξη από έναν υδραυλικό

ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΤΕ ΜΑΘΑΙΝΟΝΤΑΣ

Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΩΝ ΠΑΡΑΟΛΥΜΠΙΑΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ

1960: 1οι Παραολυμπιακοί Αγώνες. Ρώμη της Ιταλίας. Έλαβαν μέρος 400 αθλητές από 123 χώρες.

1964: 2οι Παραολυμπιακοί Αγώνες. Τόκιο της Ιαπωνίας. Έλαβαν μέρος 370 αθλητές από 122 χώρες.

1968: 3οι Παραολυμπιακοί Αγώνες. Τελ Αβίβ του Ισραήλ. (Η διοργανώτρια χώρα των Ολυμπιακών Αγώνων του Μεξικού δήλωσε αδυναμία να διοργανώσει τους Παραολυμπιακούς Αγώνες γι’ αυτό και ανατέθηκαν στο Ισραήλ). Έλαβαν μέρος 750 αθλητές από 29 χώρες.

1972: 4οι Παραολυμπιακοί Αγώνες. Χαϊδελβέργη της Γερμανίας. Θεωρήθηκαν πρότυπο. Έλαβαν μέρος 1.000 αθλητές από 44 χώρες.

1976: 5οι Παραολυμπιακοί Αγώνες. Τορόντο του Καναδά. Έλαβαν μέρος 1.600 αθλητές από 42 χώρες.

1980: 6οι Παραολυμπιακοί Αγώνες. Άρνεμ της Ολλανδίας. Μποϋκοτάζ της Μόσχας. Έλαβαν μέρος 2.000 αθλητές από 42 χώρες. Πέθανε ο Σερ Λ. Γκούντμαν, πατέρας των αγώνων.

1984: 7οι Παραολυμπιακοί Αγώνες. Νέα Υόρκη των Η.Π.Α. και Στόουκ Μάντεβιλ της Αγγλίας. Στην Αγγλία έγιναν τα αγωνίσματα με αμαξίδιο. Έλαβαν μέρος 1.700 αθλητές από 41 χώρες στη Νέα Υόρκη και 2.300 αθλητές από 45 χώρες στο Στόουκ Μάντεβιλ.

1988: 8οι Παραολυμπιακοί Αγώνες. Σεούλ της Νότιας Κορέας. Για πρώτη φορά χρησιμοποιήθηκαν οι ίδιες εγκαταστάσεις με τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Έλαβαν μέρος 3.053 αθλητές από 62 χώρες.

1992: 9οι Παραολυμπιακοί Αγώνες. Βαρκελώνη της Ισπανίας. Έλαβαν μέρος 3.020 αθλητές από 82 χώρες.

1996: 10οι Παραολυμπιακοί Αγώνες. Ατλάντα των Η.Π.Α. Διεξήχθησαν 17 αθλήματα καθώς και το ράγκμπι και η ιστιοπλοΐα σαν αθλήματα επίδειξης. Έλαβαν μέρος 3.310 αθλητές από 103 χώρες.

2000: 11οι Παραολυμπιακοί Αγώνες. Σίδνεϊ της Αυστραλίας. Διεξήχθησαν 18 αθλήματα από τα οποία τα 14 ανήκαν στο ολυμπιακό πρόγραμμα. Έλαβαν μέρος 4.000 αθλητές από 125 χώρες. Ήταν η μέχρι σήμερα καλύτερη διοργάνωση.

Σεμερτζίδου Θεοδώρα (ΣΤ΄ Τάξη)

Η ΤΕΛΕΤΗ ΕΝΑΡΞΗΣ ΤΩΝ ΠΑΡΑΟΛΥΜΠΙΑΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ

Στην τελετή έναρξης των Παραολυμπιακών Αγώνων εκφωνείται, εκ μέρους όλων, από έναν αθλητή της διοργανώτριας χώρας με αναπηρία ο Παραολυμπιακός Όρκος:

«Στο όνομα των αθλητών,

ορκίζομαι ότι συμμετέχουμε,

σε αυτούς τους Παραολυμπιακούς Αγώνες,

σεβόμενοι και μένοντας πιστοί

στους κανόνες που τους διέπουν,

στο πλαίσιο του αληθινού άλαθου πνεύματος,

για τη δόξα των Αγώνων

και την τομή των ομάδων μας»

Ο Παραολυμπιακός Ύμνος ή Ύμνος του Μέλλοντος έγινε το 1996 από το Γάλλο συνθέτη Τιερί Νταρνί «… με οδηγό το πνεύμα φτάσαμε εδώ και φθάσαμε μαζί…».

Η Παραολυμπιακή φλόγα άναψε για τέταρτη φορά στους Αγώνες του Σίδνεϊ. Αντίθετα με την Ολυμπιακή φλόγα που ανάβει με τις ακτίνες του ήλιου, εδώ ανάβει με τον τρόπο που θα διαλέξουν οι διοργανωτές. Το 1992 στη Βαρκελώνη η φλόγα άναψε από τον παραολυμπιονίκη Αντόνιο Ρέμπολο, Ισπανό τοξότη, μ’ ένα βέλος. Το 1996 στην Ατλάντα από το μνημείο του Λ. Κινγκ. Το 2000 στο κοινοβούλιο της Καμπέρα στην Αυστραλία την άναψαν οι ιθαγενείς και, αφού πέρασε από όλες τις πόλεις της Αυστραλίας, κατέληξε στο Ολυμπιακό Στάδιο του Σίδνεϊ.

Βασιλειάδης Άγγελος (ΣΤ΄ Τάξη)

ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Μια βδομάδα πριν το Πάσχα φτιάξαμε στο σχολείο μας δύο τραπέζια του πινγκ πονγκ. Το ένα τραπέζι μπήκε στην αίθουσα της Δ΄ τάξης και το άλλο στην αίθουσα της Ε΄ και ΣΤ΄. Την τελευταία μέρα πριν κλείσουν τα σχολεία τα παιδιά της Ε΄ και της ΣΤ΄ τάξης έκαναν ένα τουρνουά στο οποίο πήραν μέρος όλα τα παιδιά. Τα αποτελέσματα:

1ος γύρος: Χαραλαμπίδης Γιάννης – Παυλίδου Παναγιώτα (21 – 4), Φαντίδου Ελένη – Αντωνιάδου Άννα (19 – 21), Σιδηρόπουλος Γιώργος – Σεμερτζίδης Παναγιώτης (11 – 21), Ταταρίδου Μιλένα – Ηλιάδης Κώστας (16 – 21), Σεμερτζίδου Θοδώρα – Σελίδου Χαρούλα (21 – 17), Βασιλειάδης Άγγελος – Παπαδόπουλος Κώστας (24 – 22), Παναούση Κατερίνα – Παπαδοπούλου Ελένη (14 – 31), Γιαπράκης Μάκης – Σαββίδου Έλλη (21 – 7)

2ος γύρος: Σεμερτζίδης Παναγιώτης – Ηλιάδης Κώστας (21 – 18), Γιαπράκης Μάκης – Αντωνιάδου Άννα (21 – 17), Σεμερτζίδου Θοδώρα – Παπαδοπούλου Ελένη (21 – 17), Βασιλειάδης Άγγελος – Χαραλαμπίδης Γιάννης (11 – 21)

Ημιτελικός: Χαραλαμπίδης Γιάννης – Σεμερτζίδου Θοδώρα (21 – 18), Σεμερτζίδης Παναγιώτης – Αντωνιάδου Άννα (21 – 16)

Τελικός: Σεμερτζίδου Θοδώρα – Σεμερτζίδης Παναγιώτης (7 – 21)

Χαραλαμπίδης Γιάννης (ΣΤ΄ Τάξη), Παπαδόπουλος Κώστας (Ε΄ Τάξη)