Ιανουάριος 2007

Μια χώρα, μια κουζίνα - Μεξικό

Γνωριμία με τις θρησκείες – Βουδισμός

Αποτυπώνοντας τη μουσική στο χαρτί (Μέρος Β΄) – Πρόταση για ταινία

Οι πλανήτες του ηλιακού μας συστήματος – Γιατί το λέμε; - Διασκεδάστε μαθαίνοντας

Θεοφάνια

Την παραμονή των Φώτων ο ιερέας του χωριού κάνει τον πρώτο αγιασμό στην εκκλησία. Αυτός ο αγιασμός είναι για την ευλογία των νερών και των χωραφιών. Μόλις τελειώνει ο πρώτος αγιασμός ο ιερέας παίρνει ένα δοχείο με αγιασμό και ένα κλαδί βασιλικό και αγιάζει ένα – ένα όλα τα σπίτια του χωριού. Την παραμονή των Φώτων είναι μεγάλη νηστεία. Νηστεύουμε, για να πιούμε την επόμενη μέρα τον Μεγάλο Αγιασμό.

Την ημέρα των Θεοφανίων γίνετε ο Μεγάλος Αγιασμός πρώτα μέσα στην εκκλησία. Ύστερα ο παπάς αγιάζει έναν – έναν όλους τους πιστούς. Μετά όλοι πηγαίνουν στο ποτάμι και ο ιερέας ρίχνει τον σταυρό μέσα στο ποτάμι. Πολλοί είναι αυτοί που πέφτουν στο ποτάμι, για να τον πιάσουν. Αυτός που θα πιάσει τον σταυρό θα είναι ο πιο τυχερός άνθρωπος της χρονιάς. Μετά αυτός που έπιασε τον σταυρό τον γυρίζει με άλλα άτομα σε όλο το χωριό.

Φέτος στο χωριό μας στο ποτάμι πήδησαν, για να πιάσουν τον σταυρό, ο Ηλίας Κερμανίδης, ο Μίμης Κελεσίδης, ο Βαγγέλης Παπαδόπουλος, ο Χρήστος Ηλιάδης και ο Κώστας Σεμερτζίδης. Τον έπιασε ο Μίμης Κελεσίδης.

Ο αγιασμός των νερών συμβολίζει την βάπτιση του Ιησού Χριστού στον Ιορδάνη ποταμό και τον καθαρισμό των νερών.

Φωτίου Χριστίνα (ΣΤ΄ Τάξη)

Η Χριστουγεννιάτικη γιορτή μας

Την Παρασκευή 22 Δεκεμβρίου, την τελευταία μέρα πριν από τις διακοπές μας, στο σχολείο μας έγινε μια όμορφη γιορτή για  τα Χριστούγεννα. Την γιορτή την παρουσίασαν οι μαθητές  της Α΄, Β΄, Γ΄ και Δ΄ τάξης. Πρώτα οι μαθητές της Α΄ και Β΄ τάξης έπαιξαν ένα όμορφο θεατρικό με τίτλο «Χριστουγεννιάτικα στολίδια». Οι μαθητές ήταν ντυμένοι  χριστουγεννιάτικες μπάλες, καμπανούλες και φωτάκια. Έγιναν οι ίδιοι στολίδια, για να στολίσουν το χριστουγεννιάτικο δέντρο, ένα από τα διαδεδομένα έθιμα των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς. Έπειτα οι μαθητές της Γ΄ και

Δ΄ τάξης παρουσίασαν το μουσικό παραμύθι «Η Αγέλαστη Πολιτεία και οι καλικάντζαροι», των αδερφών Κατσιμίχα. Όλα τα παιδιά έπαιξαν  πολύ ωραία  και ιδιαίτερα οι καλικάντζαροι, που δεν έφεραν το κακό και τις τρέλες τους στους ανθρώπους, αλλά γέμισαν με αγάπη όλους τους κατοίκους της Αγέλαστης πολιτείας και τους έκαναν χαρούμενους και αισιόδοξους. Η γιορτή μας έκλεισε με τα κάλαντα από διάφορες περιοχές της πατρίδας μας που ψάλαμε. Ήταν μια όμορφη γιορτή και την παρακολούθησαν πολλοί γονείς.

Δημητριάδου Ελένη, Σεμερτσίδης Γιώργος (Γ΄ Τάξη)