5Η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Τη φετινή χρονιά η 5η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού εναρμονίστηκε με την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού και πραγματοποιήθηκε στις περισσότερες σχολικές μονάδες την Παρασκευή 28 Σεπτεμβρίου. Επειδή τις προηγούμενες μέρες δεν είχαμε γυμναστή, στο σχολείο μας οι αθλητικές εκδηλώσεις πραγματοποιήθηκαν την Τρίτη 2 Οκτωβρίου.

Το σύνθημα της ημέρας ήταν «ΑΣ ΚΙΝΗΘΟΥΜΕ» και κεντρικός στόχος ήταν η δραστηριοποίηση των μαθητών και μαθητριών, η συμμετοχή τους σε οργανωμένες αθλητικές δράσεις, ο συνδυασμός ψυχαγωγίας και άσκησης. Επιδίωξη να παρακινήσουμε τα παιδιά να κάνουν την άθληση τρόπο ζωής, έτσι ώστε να βελτιώσουν τη φυσική τους κατάσταση και να αποκτήσουν ένα γερό και υγιές σώμα.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας χωρίστηκαν σε ομάδες και έπαιξαν διάφορα ομαδικά αθλήματα (ποδόσφαιρο, μπάσκετ, βόλεϊ, χάντμπολ), ενώ οι μαθητές των μικρών τάξεων φιλοτέχνησαν ένα πανό με το σύνθημα της ημέρας: «ΑΣ ΚΙΝΗΘΟΥΜΕ».