Απρίλιος 2006

ΜΗΝΙΓΓΙΤΙΔΑ - ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΕΛΕΓΧΟΥ ΚΑΙ ΠΡΟΛΗΨΗΣ ΝΟΣΗΜΑΤΩΝ

ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΤΕ ΜΑΘΑΙΝΟΝΤΑΣ

ΕΝΑ ΑΞΕΧΑΣΤΟ ΠΑΣΧΑ

Το Πάσχα που μου έμεινε αξέχαστο ήταν όταν πήγα για πρώτη φορά στην Ανάσταση. Πάντα με έπαιρνε ο ύπνος το βράδυ της Ανάστασης, εκείνη τη μέρα όμως έβαλα πείσμα και είπα ότι θα πάω. Πραγματικά το βράδυ έφτασε, έβαλα τα καλά μου, πήρα τη λαμπάδα της νουνάς και ξεκίνησα με την οικογένειά μου.

Οι καμπάνες χτυπούσαν χαρούμενα και όλοι κρατούσαν τις λαμπάδες αναμμένες με το Άγιο Φως.

Όταν ο παπάς είπε το «Χριστός Ανέστη», οι καμπάνες χτυπούσαν και εμείς τσουγκρίζαμε τα αυγά. Όταν τελείωσε η λειτουργία, πήγαμε στο σπίτι και πέσαμε για ύπνο.

Την άλλη μέρα ξημέρωσε το Πάσχα. Ήμουν χαρούμενος, γιατί όλοι οι συγγενείς θα έρχονταν να ψήσουμε το αρνί και να φάμε.

Η μέρα πέρασε ευχάριστα κι εγώ ήμουν πολύ ευτυχισμένος.

Σαββίδης Νίκος (Ε΄ Τάξη)

*       *       *

Το περασμένο Πάσχα πήγα με την οικογένειά μου σ’ ένα ορεινό χωριό της Φλώρινας, το Κρατερό. Το βράδυ του Μεγάλου Σαββάτου πήγα στην εκκλησία μαζί με τους γονείς μου και την αδερφή μου και παρακολουθήσαμε τη λειτουργία της Ανάστασης του Χριστού. Όταν ο παπάς έβγαλε το Άγιο Φως, ανάψαμε τις λαμπάδες και βγήκαμε στο προαύλιο της εκκλησίας. Εκεί, την ώρα που ο παπάς έψαλλε το «Χριστός Ανέστη», ο ουρανός γέμισε από πυροτεχνήματα και βεγγαλικά. Μετά γυρίσαμε σπίτι, φάγαμε μαγειρίτσα και τσουγκρίσαμε κόκκινα αυγά.

Την άλλη μέρα το πρωί βοήθησα τον πατέρα μου να ετοιμάσει το αρνί για τη σούβλα. Κατά το μεσημέρι ήρθαν οι θείοι και τα ξαδέρφια μου. Καθίσαμε όλοι γύρω από το πασχαλινό τραπέζι που ήταν γεμάτο πλούσια φαγητά και γλυκά. Αφού φάγαμε, εγώ με τα ξαδέρφια μου παίξαμε ποδόσφαιρο, ενώ οι άλλοι πήγαν ένα περίπατο στο δάσος. Ήμουνα πολύ ευχαριστημένος, γιατί πέρασα πολύ όμορφα στο χωριό.

Μακάρι και το φετινό Πάσχα να περάσω τόσο υπέροχα.

Φωτιάς Κώστας (Ε΄ Τάξη)

*       *       *

Το πιο όμορφο Πάσχα που έχω περάσει τα τελευταία χρόνια είναι – θυμάμαι – το περσινό.

Μόλις έκλεισαν τα σχολεία για τις πασχαλινές διακοπές, φύγαμε με τους γονείς μου και τα αδέρφια μου για το χωριό του παππού μου.

Εκεί μας καλοδέχτηκαν ο παππούς μου και η γιαγιά μου. Βρήκα τα ξαδέρφια μου και παίζαμε από το πρωί ως το βράδυ.

Τα βράδια πηγαίναμε με την οικογένειά μου και τη γιαγιά και τον παππού μου στην εκκλησία και παρακολουθούσαμε τις Ακολουθίες των Παθών του Χριστού.

Το βράδυ της Μεγάλης Παρασκευής πήγαμε όλοι στον Επιτάφιο. Εγώ μαζί με τα άλλα παιδιά ψάλαμε τα Εγκώμια. Ύστερα πήραμε μέρος στην περιφορά του Επιταφίου σ’ όλο το χωριό. Όλοι ακολουθούσαν με αναμμένα κεριά. Ήταν πολύ όμορφα. Κάθε τόσο ο παπάς σταματούσε και έψελνε. Όταν τελείωσε η περιφορά, γυρίσαμε στην εκκλησία.

Τη νύχτα του Μεγάλου Σαββάτου έμεινα ξάγρυπνη περιμένοντας την ώρα της Ανάστασης. Λίγο πριν τα μεσάνυχτα η καμπάνα χτύπησε και αμέσως όλοι ετοιμαστήκαμε, για να πάμε στην εκκλησία. Εγώ με τον αδερφό μου και την αδερφή μου βάλαμε τα καλά μας, πήραμε τις λαμπάδες μας και μαζί με τους γονείς μας πήγαμε στην εκκλησία.

Όταν φτάσαμε εκεί, είχε πολύ κόσμο. Σε λίγο όλα τα φώτα της εκκλησίας έσβησαν και ο παπάς φάνηκε λαμπροφορεμένος στην Ωραία Πύλη κρατώντας μια λαμπάδα αναμμένη με το Άγιο Φως. Όλοι πλησιάσαμε και ανάψαμε τις λαμπάδες μας.

Ύστερα βγήκαμε από την εκκλησία και ο παπάς άρχισε να ψέλνει το «Χριστός Ανέστη». Η καμπάνα τότε άρχισε να χτυπά και πολλά πυροτεχνήματα ρίχτηκαν. Όλοι αντάλλαξαν ευχές και φιλιά.

Ύστερα πήγαμε σπίτι, φάγαμε τη μαγειρίτσα που ετοίμασε η μαμά, τσουγκρίσαμε αβγά και μετά κοιμηθήκαμε.

Την επόμενη μέρα βοήθησα τον πατέρα μου να σουβλίσει το αρνί. Όλο το χωριό μύριζε αρνιά και άλλα ψητά. Η μητέρα μου ετοίμασε ένα όμορφο πασχαλινό τραπέζι και φάγαμε.

Φωτίου Χριστίνα (Ε΄ Τάξη)

ανασταση

Ανάσταση κι αγάπη λαμπερή

κάθε καμπάνα χαρωπά σημαίνει

και ξημερώνει η μέρα και φορεί

στολή μ’ αστέρια κι άνθη κεντημένη.

Κι η γη ομορφαίνει και λαμποκοπά

ο άγγελος, που ήρθε να κυλήσει

την πέτρα από το μνήμα, διασκορπά

θαρρείς, όλη τη λάμψη του στη φύση.

Και μέσα στην καρδιά μου μυστικά

νιώθω να ξημερώνει μια ημέρα,

με κάλλη πλέον μαγικά,

απ’ όσα είναι στη γη και στον αιθέρα.

Η ομορφιά κι άνοιξη κι η νιότη

φωλιάζουν μέσα μου, τρεις θησαυροί,

και ντύνουν της καρδιάς μου τη γυμνότη

μ’ ανάστση κι αγάπη λαμπερή.

Κωστής Παλαμάς