Μάρτιος 2007

10 χρυσοί κανόνες για το κράνος – Γιατί το λέμε;

Διασκεδάστε μαθαίνοντας

2 ΑΠΡΙΛΙΟΥ, ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΒΙΒΛΙΟΥ

Οι μαθητές της Γ΄ τάξης διαβάσαμε ότι φέτος έχει τα γενέθλιά του ο «Τριγωνοψαρούλης», ο ήρωας του συγγραφέα παιδικών βιβλίων Βαγγέλη Ηλιόπουλου. Έτσι του στείλαμε τις ευχές μας, γιατί είναι ο αγαπημένος ήρωας μας, γεμάτος αγάπη και καλοσύνη για όλους. Ο συγγραφέας μας απάντησε και σε μερικές ερωτήσεις που του κάναμε με την ευκαιρία και της ημέρας του βιβλίου. Διαβάστε παρακάτω τι μας έγραψε.

Γεια σας καλοί μου φίλοι,

Πόση χαρά μου δίνετε με την αγάπη σας στον Τριγωνοψαρούλη!

Αμέσως απαντώ στις ερωτήσεις σας:

ΕΡΩΤΗΣΗ: Πώς εμπνευστήκατε και φτιάξατε αυτόν τον ήρωα ;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Παρατήρησα πως ένα αγόρι μου ενώ ήταν πολύ καλό παιδί, επειδή δεν ήταν
καλός μαθητής, δεν τον έπαιζαν τα άλλα παιδιά και ήταν πάντα μόνος. Όμως έφταιγε που δεν ήταν καλός μαθητής; Όχι! Δεν αρκούσε που ήταν καλό παιδί; Φυσικά, γι’ αυτό και του έφτιαξα αυτό το παραμύθι στην πρώτη του μορφή, το οποίο, μέχρι να το γράψω, κάθε φορά που το έλεγα το άλλαζα και λίγο. Το 1995 όμως το έγραψα και δυο χρόνια αργότερα εκδόθηκε. Γι’ αυτό και ο Τριγωνοψαρούλης φέτος γιορτάζει τα δέκα του χρόνια!

ΕΡΩΤΗΣΗ: Σκέφτεστε να συνεχίσετε να γράφετε βιβλία με ήρωα τον Τριγωνοψαρούλη;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Τα βιβλία με τον Τριγωνοψαρούλη προκύπτουν από όσα μου ζητούν τα παιδιά στις συναντήσεις μας. Αυτά ζήτησαν τον καρχαρία, αυτά ζήτησαν τα παράξενα ψάρια. Λέω ότι "Τα γενέθλια του Τριγωνοψαρούλη ή πως η αγάπη νίκησε τον πόλεμο" να είναι το τελευταίο. Όμως ποιος ξέρει..;

ΕΡΩΤΗΣΗ: Πόσα βιβλία έχετε εκδόσει;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Πάνω από τριάντα! Έξι από αυτά είναι με τον Τριγωνοψαρούλη, ενώ θα
κυκλοφορήσουν κι άλλα με χαρτονένιες σελίδες για μικρότερα παιδιά, έτσι ώστε ένα παιδί από την κούνια ως τα δέκα να έχει συντροφιά το διαφορετικό ψαράκι που όλοι αγαπούν.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Σας αρέσει να διαβάζετε;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Πολύ - απολαμβάνω το διάβασμα όσο και το γράψιμο!

ΕΡΩΤΗΣΗ: Ποιος είναι ο αγαπημένος σας ήρωας παιδικών βιβλίων;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Ο Κάπταιν Νέμο, ο ήρωας του Βερν, αυτός ο παράξενος καπετάνιος που έχει
απαρνηθεί τον κόσμο και ζει στο Ναυτίλο.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Γιατί γράφετε βιβλία για παιδιά ;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Γιατί στα παιδιά θέλω να απευθυνθώ και να μιλήσω στην ψυχή τους. Το παιδί
αναγνώστης   ανταποκρίνεται στο κείμενο και σου δείχνει άμεσα την αγάπη του.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Από που επιλέγετε τα θέματά σας για τα βιβλία σας ;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ; Από την καθημερινότητα με τα δικά μου παιιδά και από όσα βλέπω γύρω μου.
Είμαι κάθε μέρα στο σχολείο με εκατοντάδες παιδιά που μου προσφέρουν άπειρες αφορμές για έμπνευση.

Μαρίνο, Λαζαρίνα, Δημήτρη, Κατερίνα, Παύλο, Γιώργο, Ελένη, Στέφανε, Χρήστο, Γιώργο, Βούλα,  Ραφαέλα και κ. Μητσόπουλε σας ευχαριστώ πολύ!

Γράψτε μου τη διεύθυνσή σας, γιατί ο Τριγωνοψαρούλης θέλει να σας στείλει κάτι!

Με όλη την αγάπη μου

Βαγγέλης Ηλιόπουλος