Οκτώβριος 2006

Η Ελλάδα στο Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο – Ιστορικός Πίνακας 1940 - 44.

Οι λαοί στο Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο

Η δυναμική αντίσταση των Ελλήνων κατά των κατακτητών – Η πείνα του ’40

Η γαλανόλευκη σημαία

Ο πληθυσμός της Ελλάδας

Οι μαθητές που αρίστευσαν στο Γυμνάσιο – Η επιτυχούσα στις εισαγωγικές εξετάσεις – Κείμενο της εφημερίδας μας σε σχολικό βιβλίο – Το σχολείο μας άλλοτε και σήμερα

Επίσκεψη στους Δελφούς

Ηρακλής, ο ένδοξος ήρωας της αρχαίας ελληνικής μυθολογίας

Το πετρέλαιο - Πνευματικά δικαιώματα και ΑΕΠΙ

Γιατί το λέμε; Διασκεδάστε μαθαίνοντας

ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΛΕΜΕ;

«Άλλα των άλλων»

Άλλα ‘ν’ των άλλων, είναι παροιμιώδης φράση που λέγεται για παράδοξους, ασυνάρτητους και ακατανόητους λόγους. Ίσως η φράση να προήλθε από παρετυμολογία του: άλλ’ αντ’ άλλων (Κορ. Άτακτα τ. Β΄ σ. 31). Υπάρχει όμοια γερμανική φράση: Einis ins endere reden (W. III, 1568, 343).

*       *       *

«Αν είσαι και παπάς, με την αράδα σου θα πας»

Φράση που μας την έκανε πιο γνωστή και από τότε έμεινε, ο Γέρος του Μωριά Θ. Κολοκοτρώνης. Λεγόταν, κυρίως, στους μύλους και στις βρύσες, που περίμεναν με τη σειρά τους ν’ αλέσουν ή να πάρουν ένα σταμνί νερό. Έτσι, όταν έβλεπαν κανέναν παπά να θέλει να μην τηρήσει τη σειρά, του λέγανε τη φράση αυτή.

«Αν θέλει ο Θεός»

Την έκφραση αυτή τη μεταχειριζόντουσαν και οι αρχαίοι. Πολλές φορές τη συναντάμε στον «Πλούτο» του Αριστοφάνη (347) «ήν θεός θέλει», (405) «ήν θεοί θέλωσι», (1188) ακόμα και στο Δημοσθένη «Κατά Φιλίππου» (Α΄ 8) «αν θεός θέλει».

(Από το βιβλίο του Τάκη Νατσούλη «Λέξεις και φράσεις παροιμιώδεις»)

Ηλιάδου Χριστίνα (ΣΤ΄ Τάξη)

ΑΝΕΚΔΟΤΑ

Δάσκαλος: Για πες μου τι κάνεις, όταν πρόκειται να εκτελέσεις μια … αφαίρεση;

Μαθητής: Κοιτάζω αν με βλέπει κανείς!

*       *       *

- Δε ντρέπεσαι, Κωστάκη; Οι συμμαθητές σου έγραψαν τρεις σελίδες έκθεση και συ μόνο 5 γραμμές; Γιατί;

Μα, το θέμα ήταν «Η οικονομία», δάσκαλε!

Σιδηρόπουλος Στράτος (ΣΤ΄ Τάξη)

ΠΑΡΟΙΜΙΕΣ

«Από χτες το δειλινό λείπει ο άντρας μου στο μύλο. πέστε μου γειτόνισσες, να παντρευτώ ή να μείνω;»

Λέγεται ειρωνικά για τις γυναίκες που ψάχνουν αφορμή για να ξαναπαντρευτούν.

*       *       *

«Ήβρες φαΐ; Φάε. Ήβρες ξύλο; Φύγε.»

Να εκμεταλλεύεσαι τις ευκαιρίες και να αποφεύγεις τους κινδύνους από τους καβγάδες.

Ηλιάδου Χριστίνα (ΣΤ΄ Τάξη)