Οκτώβριος 2006

Η Ελλάδα στο Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο – Ιστορικός Πίνακας 1940 - 44.

Οι λαοί στο Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο

Η δυναμική αντίσταση των Ελλήνων κατά των κατακτητών – Η πείνα του ’40

Η γαλανόλευκη σημαία

Ο πληθυσμός της Ελλάδας

Οι μαθητές που αρίστευσαν στο Γυμνάσιο – Η επιτυχούσα στις εισαγωγικές εξετάσεις – Κείμενο της εφημερίδας μας σε σχολικό βιβλίο – Το σχολείο μας άλλοτε και σήμερα

Επίσκεψη στους Δελφούς

Ηρακλής, ο ένδοξος ήρωας της αρχαίας ελληνικής μυθολογίας

Το πετρέλαιο - Πνευματικά δικαιώματα και ΑΕΠΙ

Γιατί το λέμε; Διασκεδάστε μαθαίνοντας

ΟΙ ΛΑΟΙ ΣΤΟ Β΄ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΟΛΕΜΟ

Ο πόλεμος αυτός ήταν ο πιο τρομερός που δοκίμασε η ανθρωπότητα σ’ όλη τη διαδρομή της ιστορίας της. Οι μάχες ήταν φονικότατες με χιλιάδες νεκρούς και τραυματίες. Η καταστροφή υλικών αγαθών από τους βομβαρδισμούς και τις άγριες πυρπολήσεις των Γερμανών δεν είχαν τέλος. Οι κατακτητές άρπαζαν τα τρόφιμα και όλα τα είδη των λαών για τις δικές τους ανάγκες και τους καταδίκαζαν στην πείνα και την εξαθλίωση.

Χιλιάδες άνθρωποι και πιο πολλά σκελετωμένα από την πείνα παιδάκια πέθαιναν στους δρόμους. Οι λαοί όμως δε δέχτηκαν την υποταγή και τα βασανιστήρια που τους επέβαλαν οι κατακτητές. Σ’ όλες τις χώρες αναπτύχθηκαν ισχυρά κινήματα εθνικής αντίστασης. Η Ελληνική Εθνική Αντίσταση με τις οργανώσεις της παρουσίασε δείγματα ηρωισμού και φιλοπατρίας σ’ όλη την πορεία του πολέμου και βοήθησε πολύ στη νίκη κατά τους φασισμού.

Φωτιάδης Σωτήρης (ΣΤ΄ Τάξη)