ΤΑ ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΟΥ

Την Παρασκευή 30 Νοεμβρίου οι μαθητές/τριες του σχολείου μας επισκέφτηκαν  το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Ανατολικού Ολύ?που.

Στην αρχή παρακολουθήσαμε την  Παρουσίαση    του προγράμματος σε  προβολή power point

Στη συνέχεια  χωριστήκαμε  σε ομάδες με ένα  Παιχνίδια γνωριμίας και  ξεκινήσαμε  ένα ταξίδι στα μονοπάτια του Ολύ?που.

Μέσα από το πρόγραμμα αυτό, οι μαθητές/τριες   είχαν την ευκαιρία να διερευνήσουν τη λειτουργία του δάσους ως πλήρες οικοσύστημα καθώς και τη σημασία του για τον άνθρωπο, να  αναπτύξουν ερευνητική διάθεση και δεξιότητες για αναγνώριση και καταγραφή στοιχείων.

Παίζοντας, αλλά και βιώνοντας ?ε όλες ?ας τις αισθήσεις τις ομορφιές του δάσους  περπατήσατε σε μονοπάτια και αφουγκραστούμε τους ήχους και τις οσ?ές της άγριας φύσης.

Ανακαλύψα?ε τα χρώ?ατα, τις παραξενιές  τα ?υστήριά της και τα σπάνια είδη φυτών.