ΤΑ ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΟΥ

Την Παρασκευή 30 Νοεμβρίου οι μαθητές/τριες του σχολείου μας επισκέφτηκαν  το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Ανατολικού Ολύµπου.

Στην αρχή παρακολουθήσαμε την  Παρουσίαση    του προγράμματος σε  προβολή power point

Στη συνέχεια  χωριστήκαμε  σε ομάδες με ένα  Παιχνίδια γνωριμίας και  ξεκινήσαμε  ένα ταξίδι στα μονοπάτια του Ολύµπου.

Μέσα από το πρόγραμμα αυτό, οι μαθητές/τριες   είχαν την ευκαιρία να διερευνήσουν τη λειτουργία του δάσους ως πλήρες οικοσύστημα καθώς και τη σημασία του για τον άνθρωπο, να  αναπτύξουν ερευνητική διάθεση και δεξιότητες για αναγνώριση και καταγραφή στοιχείων.

Παίζοντας, αλλά και βιώνοντας µε όλες µας τις αισθήσεις τις ομορφιές του δάσους  περπατήσατε σε μονοπάτια και αφουγκραστούμε τους ήχους και τις οσµές της άγριας φύσης.

Ανακαλύψαµε τα χρώµατα, τις παραξενιές  τα µυστήριά της και τα σπάνια είδη φυτών.

Η ηλ. διεύθυνσή σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *