8η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ – ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Σήμερα  Παρασκευή 24 – 09 – 2021, στο πλαίσιο του εορτασμού της Ευρωπαϊκής Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού καθώς και της 8ης  Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού, το σχολείο μας  πραγματοποίησε αθλητικές  δραστηριότητες με το σύνθημα:  «Το Σχολείο σε Κίνηση: Αθλούμαστε δημιουργικά». Οι δραστηριότητες, διάρκειας 120 λεπτών, πραγματοποιήθηκαν με τη συμμετοχή όλων ανεξαιρέτως των μαθητών και μαθητριών και όλων των εκπαιδευτικών στον προαύλιο χώρο του σχολείου, αφού πρώτα είχε διεξαχθεί σχετική ομιλία από τον γυμναστή του σχολείου.    Στόχος της ομιλίας αλλά και των ομαδικών δραστηριοτήτων – μήλα, ποδόσφαιρο,  μπέιζμπολ,  φιδάκι, κυνηγητό – ήταν να γίνει σαφές στους μαθητές και τις μαθήτριες πόσο σημαντικός είναι ο αθλητισμός για την προαγωγή της υγείας, την ενθάρρυνση της κοινωνικής ενσωμάτωσης, την ανάπτυξη των κοινωνικών δεξιοτήτων και της δημιουργικότητας.