28η Οκτωβρίου 1940

«Ξεφυλλίζοντας το παρελθόν συναντάμε το σήμερα» Τιμήθηκε και φέτος η εθνική  επέτειος  της 28ης Οκτωβρίου 1940 από το σχολείο μας. Την Τετάρτη 27 Οκτωβρίου, στο πλαίσιο του εορτασμού της εθνικής μας γιορτής καθώς και της γιορτής της σημαίας, κάθε τάξη  έκανε ξεχωριστά τη δική της γιορτή (λόγω πανδημίας). Οι μαθητές – τριες της Α΄ και Β΄ τάξης διάβασαν το χρονικό του «ΟΧΙ», είπαν ποιήματα για τους ήρωες του ’40 και για τη σημαία. Η γιορτή πλαισιώθηκε  με  επετειακά τραγούδια και ολοκληρώθηκε με τον εθνικό ύμνο και εικαστικές δημιουργίες. Οι μαθητές – τριες της Γ΄ και Δ΄ τάξης, αφού μίλησαν για τη γιορτή της σημαίας (την 27η  Οκτωβρίου γιορτάζουμε τη γιορτή της σημαίας), παρουσίασαν το χρονικό του πολέμου του 1940-41 πλαισιωμένο με πλούσιο φωτογραφικό υλικό (powerpoint), με ποιήματα και τραγούδια. Στο τέλος παρακολούθησαν σε video  τα σημαντικότερα γεγονότα του ελληνοϊταλικού πολέμου. Οι μαθητές – τριες της Ε΄ τάξης ξεδίπλωσαν σημαντικές στιγμές της ιστορίας μας, παρουσιάζοντας το χρονικό του ελληνοϊταλικού πολέμου και της γερμανικής κατοχής μέσα από αφηγήσεις, ποιήματα, ηχητικά ντοκουμέντα (από την κήρυξη του πολέμου)  καθώς και τραγούδια που μας ταξίδεψαν στο ένδοξο παρελθόν μας. Οι μαθητές – τριες της ΣΤ’ τάξης διάβασαν το χρονικό του πολέμου, παρουσίασαν το σκετς «Τα πρόσωπα του ‘40», είπαν τραγούδια, είδαν σχετικά βίντεο, έκαναν κατασκευές και στο τέλος  έψαλαν τον εθνικό ύμνο. Ανήμερα της εθνικής γιορτής η σημαία του σχολείου μας μαζί με αντιπροσωπεία δασκάλων πήγε στον ιερό ναό του χωριού και παρακολούθησε τη δοξολογία. Ακολούθησαν επιμνημόσυνη δέηση και κατάθεση στεφάνων από φορείς του χωριού, το δημοτικό σχολείο και το νηπιαγωγείο στο μνημείο των ηρώων. Θερμά συγχαρητήρια στα παιδιά!