Η γιορτή του Πολυτεχνείου

Την Παρασκευή 17 Νοεμβρίου πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας οι εορταστικές εκδηλώσεις για την 50η επέτειο από την εξέγερση του Πολυτεχνείου. Όπως κάθε χρόνο, έτσι και την ημέρα αυτή τιμήσαμε τον αγώνα των νέων και τον αγώνα όλου του λαού μας για ελευθερία, ειρήνη, δημοκρατία και προάσπιση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Όλοι οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου συγκεντρώθηκαν στην αίθουσα της Γ΄ και Δ΄ τάξης όπου παρακολούθησαν τη γιορτή που είχαν ετοιμάσει οι μαθητές των Ε’ και Στ’ Τάξεων. Μέσα από την ανάγνωση του χρονικού αλλά και μέσα από φωτογραφίες, βίντεο, ηχητικά ντοκουμέντα και τραγούδια της εποχής γνώρισαν τα γεγονότα που  διαδραματίστηκαν στο χώρο του Πολυτεχνείου τον Νοέμβριο του  ’73.  Επίσης είδαν εικόνες και άκουσαν ηχητικά ντοκουμέντα από το ραδιοφωνικό σταθμό των φοιτητών. Μεγάλη εντύπωση τους έκανε η παρουσία των τανκς στους  δρόμους και στην πύλη του Πολυτεχνείου.  Μετά το τέλος της γιορτής όλο το σχολείο πήγε στο ηρώο, στην αυλή της εκκλησίας, όπου οι μαθητές άφησαν από ένα μπουκέτο λουλούδια, κράτησαν ενός λεπτού σιγή και έψαλαν τον «Εθνικό Ύμνο» για να τιμήσουν τα παιδιά που θυσιάστηκαν για την ελευθερία.