Η ΓΙΟΡΤΗ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ

Την Παρασκευή 21 Δεκεμβρίου οι μαθητές/τριες και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας εκκλησιάστηκαν και στη συνέχεια επέστρεψαν στο σχολείο για να κάνουν τη χριστουγεννιάτική γιορτή του.

Οι μαθητές/τριες της Α΄ παρουσίασαν το θεατρικό «Χριστουγεννιάτικη Νύχτα» και της Β΄ τάξης απήγγειλαν χριστουγεννιάτικα ποιήματα. Στη συνέχεια τραγούδησαν διάφορα χριστουγεννιάτικα τραγούδια και στο τέλος έψαλαν τα κάλαντα.

Οι μαθητές/τριες της Γ΄ και Δ΄ τάξης διάβασαν χριστουγεννιάτικα  έθιμα από διάφορα μέρη της Ελλάδας και είδαν χριστουγεννιάτικη ταινία.

Οι μαθητές/τριες της Ε΄ και της ΣΤ΄ τάξης διάβασαν χριστουγεννιάτικες ιστορίες, έθιμα από διάφορα μέρη της Ελλάδας, απήγγειλαν ποιήματα και τραγούδησαν τα κάλαντα των Χριστουγέννων, της Πρωτοχρονιάς και των Φώτων αλλά και διάφορα άλλα χριστουγεννιάτικα τραγούδια.