ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΠΙΑΝΟ

Θέλοντας να ενώσουμε δύο τέχνες, τη μουσική και τα εικαστικά, αποφασίσαμε με τους μαθητές της ΣΤ΄ τάξης να δημιουργήσουμε! Έτσι, οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης του σχολείου μας διαπίστωσαν μέσα από την πράξη ότι με απλά υλικά και λίγη φαντασία μπορούμε να κατασκευάσουμε αυτοσχέδια μουσικά όργανα.

Με αυτό τον τρόπο, ξεκινήσαμε την πρώτη δημιουργία μας, ένα πιάνο με ουρά και το κάθισμά του, υπό την επίβλεψη και καθοδήγηση της εκπαιδευτικού της μουσικής κ. Μαρίας Πολυχρονίδου. Τα υλικά που χρησιμοποιήθηκαν είναι απλά, σε ορισμένες περιπτώσεις καθημερινά, όπως ξυλάκια για σουβλάκια, φελλός, ακρυλικό χρώμα και χαρτί.

Οι μαθητές πέρασαν 4 δημιουργικές διδακτικές ώρες σχεδιάζοντας, κόβοντας και βάφοντας. Στο τέλος περήφανοι για τις δημιουργίες τους, οι μαθητές πήραν τα πιάνα με ουρά για να στολίσουν το χώρο του σπιτιού τους.

Αυτή ήταν η αρχή και έπεται συνέχεια!!!