ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Στα πλαίσια του εορτασμού της 10ης Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού 2023 που συνέπεσε με την Πανευρωπαϊκή Εβδομάδα Σχολικού Αθλητισμού, την Πέμπτη 28 Σεπτεμβρίου 2023, οργανώθηκαν και υλοποιήθηκαν από το σχολείο μας αθλητικές δραστηριότητες και εκδηλώσεις με στόχο την ανάδειξη της ωφελιμότητας της άθλησης στη σωματική και πνευματική υγεία εφ’ όρου ζωής. Αρχικά, πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτικός περίπατος στον περιβάλλοντα χώρο του σχολικού κτιρίου. Η πεζοπορία, στην οποία συμμετείχε σύσσωμο το προσωπικό του σχολείου και οι μαθητές όλων των τάξεων διήρκησε περίπου 30 λεπτά και καλύφθηκε απόσταση 2.300 μέτρων. Στη συνέχεια, ο Γυμναστής, σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς των τάξεων, διοργάνωσε αγώνες σκυταλοδρομίας σε διαδρομές με εμπόδια (κώνους, στεφάνια, στρώματα) και αγώνες ποδοσφαίρου και μπάσκετ στους οποίους συμμετείχαν όλοι οι μαθητές. Η αθρόα συμμετοχή των παιδιών στις εκδηλώσεις, τα γέλια και η χαρά τους έδειξαν ότι ο αθλητισμός, πέρα από τη βελτίωση της φυσικής κατάστασης και την ανάπτυξη σωματικών και κοινωνικών δεξιοτήτων, μπορεί να γίνει και διασκέδαση.