ΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΡΙΖΟΥ ΣΤΟΝ <<ΑΡΚΤΟΥΡΟ>>

Την Πέμπτη 26 Οκτωβρίου το σχολείο μας επισκέφθηκε το Νυμφαίο του νομού Φλώρινας όπου βρίσκεται το Κέντρο Περιβαλλοντικής προστασίας της αρκούδας <<Αρκτούρος>>. Στην εκδρομή συμμετείχε η πλειοψηφία των μαθητών του σχολείου καθώς και πολλοί γονείς αυτών. Αρχικά, μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικοί διέσχισαν το μονοπάτι που οδηγεί έξω από το χωριό, στο σημείο που βρίσκεται το καταφύγιο της αρκούδας. Ακολούθησε αναλυτική ενημέρωση για τη λειτουργία και τις δράσεις του Κέντρου σχετικά με την προστασία της καφέ αρκούδας και στη συνέχεια οι μαθητές ξεναγήθηκαν στον χώρο όπου ζουν και δραστηριοποιούνται οι αρκούδες. Εκεί είχαν την ευκαιρία να τις δουν από κοντινή απόσταση και να παρακολουθήσουν τις κινήσεις τους. Τέλος, λίγο πριν την αναχώρηση, μαθητές και γονείς είχαν την ευκαιρία να αγοράσουν διάφορα προϊόντα και αναμνηστικά με το λογότυπο του <<Αρκτούρου>>. Οι μαθητές του σχολείου έφυγαν ενθουσιασμένοι, με νέες γνώσεις και ευαισθητοποίηση πάνω στο θέμα της προστασίας των άγριων ζώων. Πρόκειται για μία εμπειρία που θα τους μείνει αξέχαστη.