ΣΧΟΛΙΚΟΣ ΚΗΠΟΣ

Στα πλαίσια της Ευέλικτης Ζώνης στις 18-10-2018 οι μαθητές του σχολείου μας ασχολήθηκαν με τη δημιουργία σχολικού κήπου. Συμπαραστάτες στην προσπάθειά τους αυτή ήταν οι εκπαιδευτικοί τους και η κυρία Τασούλα, η οποία έχει αναλάβει την  καθαριότητα του σχολείου μας και του προαύλιου χώρου.

Οι μαθητές αρχικά συζήτησαν με τους δασκάλους τους για τη βιολογική καλλιέργεια και τις ωφέλειές της. Μίλησαν για τους λόγους που οι αγρότες ραντίζουν τα φυτά και ρίχνουν τα λιπάσματα ή την κοπριά και παρακολούθησαν οδηγίες για  το κλάδεμα των δέντρων.

Φύτεψαν μαρούλια και κρεμμύδια. Έσπειραν μαϊντανό, σέλινο, ρόκα, σπανάκι, αρακά, καρότα. Έμαθαν για την προετοιμασία του χώματος στο οποίο θα μεταφυτευτούν τα μικρά φυτά και συμμετείχαν στη διαδικασία μεταφύτευσης και αραίωσης των μικρών φυτών του καρότου.