ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΗ ΗΜΕΡΙΔΑ

Την Τρίτη 14 Μαΐου πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας επιμορφωτική ημερίδα, που οργανώθηκε από τον Συντονιστή Εκπαιδευτικού Έργου κ. Χριστόδουλο Φανιόπουλο και στην οποία συμμετείχαν οι εκπαιδευτικοί των σχολείων της 14ης ομάδας Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Πέλλας (Αρσένι, Λουτροχώρι, Πετριά, Ριζό, Σεβαστιανά, 2ο Σκύδρας).

Το πρώτο θέμα της ημερίδας ήταν «Λογοτεχνία και Μαθηματικά» και εισηγητής ήταν ο δάσκαλος Κώστας Πιπεράς, ο οποίος παρουσίασε το πώς μπορούμε να αξιοποιήσουμε ένα παραμύθι για τη διδασκαλία μαθηματικών εννοιών. Στη συνέχεια οι εκπαιδευτικοί, χωρίστηκαν σε ομάδες, επέλεξαν από ένα παραμύθι και, αφού το διάβασαν, ετοίμασαν δραστηριότητες που θα μπορούσαν να κάνουν για να διδάξουν κάποιες μαθηματικές έννοιες και τις παρουσίασαν στην ολομέλεια.

Το δεύτερο και το τρίτο θέμα είχαν για εισηγητή τον κ. Χριστόδουλο Φανιόπουλο και ήταν «Τρόποι αξιολόγησης των μαθητών με σκοπό τη βελτίωσή τους» και «Τρόποι βελτίωσης της λειτουργίας της Σχολικής Μονάδας».