Απρίλιος 2004

2 Απριλίου Παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου - Βιβλία

Μάιος Η Εργατική Πρωτομαγιά - Πασχαλινά κουλουράκια

Παρουσίαση εργασίας - Για τον ποιητή της Ελλάδας

Επίσκεψη στο Πρωτοδικείο της Έδεσσας - Επίσκεψη στην εφημερίδα "ΕΔΕΣΣΑΪΚΗ"

Επίσκεψη στο Ιστορικό - Λαογραφικό Μουσείο Κοζάνης

Επίσκεψη στο υδροηλεκτρικό εργοστάσιο Πολυφύτου - Οι αρχαίοι Ολυμπιακοί αγώνες

Πλανήτης Ουρανός - Γιατί το λέμε - Εγκέλαδος

Μέτρα προστασίας απ' τους σεισμούς - Κανόνες εξοικονόμησης ενέργειας

Μεσογειακή διατροφή - Διασκεδάστε μαθαίνοντας

ΜΕΤΡΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΑΠ' ΤΟΥΣ ΣΕΙΣΜΟΥΣ

Στο σπίτι
Σε κάθε σπίτι πρέπει να υπάρχει ένα οικογενειακό σχέδιο έκτακτης ανάγκης:
  Αντικαταστήστε τα βαριά αντικείμενα που κρέμονται πάνω από τα κρεβάτια με ελαφρύτερα, γιατί κατά τη διάρκεια του σεισμού μπορεί να πέσουν να σας χτυπήσουν.
  Ελέγχετε συχνά τη στέγη, την καπνοδόχο και τα κεραμίδια για να δείτε αν είναι στέρεα.
  Στερεώστε γερά τα φωτιστικά γιατί μέσα σ' αυτά υπάρχει ρεύμα και θα μπορεί να ξεσπάσει πυρκαγιά.
  Στερεώστε τα βαριά και ψηλά έπιπλα με στηρίγματα στον τοίχο.
  Διατηρείτε, για περίπτωση ανάγκης, ξηρά τρόφιμα, κονσέρβες, πόσιμο νερό, φάρμακα για πρώτες βοήθειες, φορητό ραδιόφωνο ή σφυρίχτρα.
  Εντοπίστε από πριν τις θέσεις του γενικού διακόπτη του ηλεκτρικού, του γκαζιού και του νερού, για να μπορείτε να τους κλείσετε σε περίπτωση ανάγκης.

Στο σχολείο
Αν γίνει σεισμός κατά τη διάρκεια του μαθήματος δεν πρέπει να πανικοβληθούμε.
ό Γρήγορα μπαίνουμε κάτω από τα θρανία μας και τα κρατάμε.
ό Δεν ανοίγουμε παράθυρα και ούτε πηδάμε απ' αυτά για να βγούμε έξω, γιατί μπορεί με το σεισμό να σπάσουν τα τζάμια, να κοπούμε ή και να σκοτωθούμε.
ό Όσοι μαθητές είναι στο προαύλιο μένουν εκεί και δεν μπαίνουν μέσα στο κτίριο.
ό Δεν τρέχουμε στους διαδρόμους και απομακρυνόμαστε από τις κολόνες του ρεύματος, γιατί υπάρχει κίνδυνος για ηλεκτροπληξία από τα καλώδια.
ό Πρέπει να είμαστε μαζεμένοι και να βοηθάμε ο ένας τον άλλο. Να μη βιαζόμαστε και ν' ακούμε το δάσκαλό μας και τις οδηγίες που θα μας δώσει.
Η Ελλάδα είναι μια σεισμογενής χώρα και γι' αυτό θα πρέπει να είμαστε προετοιμασμένοι για κάθε ενδεχόμενο.

Ομαδική εργασία (Ε΄ Τάξης)

ΚΑΝΟΝΕΣ ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ

1. Φροντίζω να μην έχουμε απώλειες θερμότητας το χειμώνα από το σπίτι. Την ημέρα ανοίγω τις κουρτίνες και αφήνω τον ήλιο να μπαίνει στο σπίτι και να το ζεσταίνει.
2. Φροντίζω τα παράθυρα να είναι κλειστά όταν λειτουργεί το σύστημα ψύξης ή το σύστημα θέρμανσης.
3. Φροντίζω να μη μένουν αναμμένα τα φώτα σε δωμάτια, όταν δεν είναι απαραίτητο.
4. Φροντίζω να μην ξοδεύω άσκοπα νερό που είναι πολύτιμο, ενώ δε χρησιμοποιώ ζεστό νερό όταν δεν χρειάζεται.
5. Φροντίζω να επιλέγω το ποδήλατο ή τη πεζοπορία όταν μπορώ, αποφεύγοντας τα αυτοκίνητα όταν δεν είναι αναγκαίο.
6. Φροντίζω να ενημερώνω τους γύρω μου, για τα πλεονεκτήματα της χρήσης ενέργειας από ανανεώσιμες πηγές.
ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ : Όλα τα προβλήματα που αντιμετωπίζει το περιβάλλον μας είναι από άσκοπη και κακή χρήση της ενέργειας.

Φωτιά Αναστασία, Φαντίδου Λεμονιά (Ε΄ Τάξη)