Δεκέμβριος 2002

Γράμματα στον Αϊ - Βασίλη από τα παιδιά της Β΄ τάξης - Ήθη και έθιμα των Χριστουγέννων

Οι καλικάντζαροι - Χριστούγεννα της πατρίδας μας

Ήταν ευχή - Κάλαντα Πρωτοχρονιάς από τη Μακεδονία

Ξέρετε τι είναι ο περίφημος Αϊ - Βασίλης; - Ο βοηθός του Αϊ Βασίλη - Ο αγαπημένος μου φίλος, ο Βίνος

Ο μαγικός χιονάνθρωπος

Παρακολούθηση θεατρικής παράστασης και επίσκεψη στο Παλαί ντε σπορ

Συνέντευξη από τον ηθοποιό Βασίλη Λιάκο, πρωταγωνιστή της παράστασης "Η μάχη των μικρών εξερευνητών"

Το επάγγελμα που θέλω να ακολουθήσω είναι ξεναγός - Η τελετή ενθρόνισης του μητροπολίτη Ιωήλ

Γιατί το λέμε - Ο κόκκινος πλανήτης - Παροιμίες ανέκδοτα

1η Δεκεμβρίου. Παγκόσμια ημέρα κατά του AIDS

Θέλω, όταν μεγαλώσω να ακολουθήσω το επάγγελμα του ξεναγού. Έτσι πήρα μια συνέντευξη από την ξεναγό κα. Μαρία Παπαδοπούλου για να μάθω μερικά πράγματα σχετικά μ’ αυτό το επάγγελμα.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Πόσα χρόνια πρέπει να σπουδάσει κάποιος για να γίνει ξεναγός;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Για να γίνει κανείς ξεναγός πρέπει να σπουδάσει 3 χρόνια.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Σε ποια σχολή;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Σε μια Δημόσια Σχολή Ξεναγών.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Σε ποιες πόλεις υπάρχουν σχολές;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Σχολές υπάρχουν στην Αθήνα και στη Θεσσαλονίκη, που είναι για όλη την Ελλάδα, και μετά τοπικές σχολές υπάρχουν στην Κέρκυρα, στην Κρήτη και στη Ρόδο.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Τι προσόντα πρέπει να έχει κάποιος (-α) για να γίνει ξεναγός;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Για να γίνει κανείς ξεναγός πρέπει να τελειώσει το λύκειο και να δώσει εξετάσεις για να μπει στη σχολή. Αλλά πρώτα πρέπει να ‘χει το απολυτήριο του λυκείου.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Μπορεί άνθρωπος κάθε χαρακτήρα να κάνει αυτό το επάγγελμα;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Θα πρέπει να έχει υπομονή αυτός που θα κάνει αυτό το επάγγελμα και θα πρέπει επίσης να είναι κοινωνικός.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Πρέπει να ξέρει ξένες γλώσσες ή αρκεί μόνο η δική του (της) γλώσσα;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Πρέπει οπωσδήποτε να μιλάει έστω μία ξένη γλώσσα ο ξεναγός.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Ποιες γλώσσες πρέπει να ξέρει;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Μπορεί να ξέρει οποιαδήποτε ξένη γλώσσα, αρκεί να τη μιλάει πάρα πολύ καλά.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Ένας (μία) ξεναγός συνεργάζεται με τουριστικό γραφείο;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Βέβαια. Μια ξεναγός συνεργάζεται κυρίως με τουριστικά γραφεία – όχι με ένα, με πολλά – και με πάρα πολλούς φορείς, υπουργεία, υπηρεσίες κ.λπ.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Πώς μπορεί να βρει κάποιος έναν (μία) ξεναγό για να τον ξεναγήσει σ’ έναν τόπο;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Θα πρέπει να πάρει τηλέφωνο στο Σύνδεσμο Ξεναγών που δίνει τηλέφωνα ξεναγών, από τουριστικά γραφεία ή να γνωρίζει προσωπικά ξεναγούς.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Το επάγγελμα αυτό προϋποθέτει πολλά ταξίδια;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Διαλέγεις. Αν θέλεις και μπορείς να ταξιδεύεις, ναι, θα ταξιδέψεις πολύ. Αν όμως δε θέλεις, κάνεις μόνο ημερήσιες ξεναγήσεις.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Ο (Η) ξεναγός ξεναγείτε και ξένους;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Ξεναγεί κυρίως τους ξένους.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Υπάρχει περίπτωση να τον (την) στείλουν σε μια ξένη χώρα για να κάνει ξενάγηση; Είναι υποχρεωτικό αυτό;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Όχι, δεν είναι καθόλου υποχρεωτικό και δεν είναι υποχρεωτικό ο ξεναγός να δουλέψει για κανέναν. Έχει το δικαίωμα της επιλογής. Όσον αφορά την ξένη χώρα, ναι, πολλές φορές μπορεί να φύγει στο εξωτερικό, αλλά η δουλειά, βασικά, του ξεναγού είναι να ξεναγεί στη δική του χώρα.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Είναι δύσκολη η δουλειά σας;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Όταν κάποιος αγαπάει τη δουλειά του, όποια δουλειά κι αν κάνει, δεν είναι καθόλου δύσκολη.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Ποιες δυσκολίες αντιμετωπίζετε;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Οι δύσκολες καιρικές συνθήκες, οι απεργίες, τα μποτιλιαρίσματα, κλειστούς δρόμους, ασθένειες των επιβατών, ατυχήματα. Όλα αυτά θα πρέπει να είμαστε έτοιμοι να τα αντιμετωπίσουμε.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Ποιο είναι το ωράριο ενός (μιας) ξεναγού;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Τα ωράρια είναι περίεργα και δεν είναι συγκεκριμένα. Έχουν πάντοτε να κάνουν με τα συγκεκριμένα προγράμματα. Υπάρχουν προγράμματα που κρατούν τρεις ώρες, άλλα ολόκληρη μέρα και άλλα πολλές ημέρες. Δεν υπάρχουν λοιπόν συγκεκριμένα ωράρια.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Πόσα χρήματα περίπου παίρνει ο (η) ξεναγός από μια ξενάγηση;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Και η αμοιβή έχει να κάνει με τις ώρες εργασίας. Η κατώτερη αμοιβή για μια τρίωρη ξενάγηση είναι γύρω στα 80 ευρώ και βέβαια για πολυήμερες ξεναγήσεις αλλάζουν τα ποσά. Ανεβαίνουν ανάλογα με τις ώρες.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Τι θα συμβουλεύατε σε κάποιο παιδί που θέλει να γίνει ξεναγός;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Αυτό που θα πω σε κάθε παιδί που θέλει να γίνει ξεναγός, αλλά και σε κάθε παιδί που θέλει να διαλέξει μια δουλειά όποια κι αν είναι αυτή, είναι να διαλέξει τη δουλειά αυτή επειδή την αγαπάει κι επειδή θέλει πραγματικά να την κάνει. Θα το συμβούλευα να είναι προετοιμασμένο να αντιμετωπίσει τις δυσκολίες, γιατί καμιά δουλειά δεν είναι εύκολη. Όλες οι δουλειές έχουν τις δυσκολίες τους. όταν, όμως, αγαπάμε τη δουλειά μας, όταν αγαπάμε αυτό που κάνουμε, τότε τα πράγματα γίνονται πιο εύκολα κι εμείς μπορούμε να χαιρόμαστε μέσα από τη δουλειά μας.

Παπαδόπουλος Κώστας (Ε΄ Τάξη)

Η ΤΕΛΕΤΗ ΕΝΘΡΟΝΙΣΗΣ ΤΟΥ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗ ΙΩΗΛ

Στις 24 Νοεμβρίου, ημέρα Κυριακή, έγινε η ενθρόνιση του Μητροπολίτη Εδέσσης, Πέλλης και Αλμωπίας κ. Ιωήλ.

Η υποδοχή του κ. Ιωήλ στη Μητρόπολή του έγινε στην πλατεία της Έδεσσας. Εκεί παραβρέθηκαν πολλοί Μητροπολίτες από διάφορες περιοχές. Στην αρχή καλωσόρισε το νέο Μητροπολίτη ο Δήμαρχος της πόλης. Μετά μίλησε ο κ. Ιωήλ για την παιδική του ζωή, απηύθυνε χαιρετισμό στους πολίτες και ευχήθηκε σ’ όλους να περνάνε καλά. Στην ενθρόνιση του κ. Ιωήλ χοροστάτησε ο Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και πάσης Ελλάδος κ.κ. Χριστόδουλος.

Όταν τελείωσε η υποδοχή, ακολούθησε πορεία προς τον Ιερό Ναό Αγίας Σκέπης. Οι καμπάνες χτυπούσαν χαρμόσυνα.

Ο κόσμος ήταν τόσος που οι αστυνομικοί δεν άφηναν άλλο κόσμο να περάσει. Στο ναό εκφωνήθηκαν λόγοι από τους Μητροπολίτες και ο λόγος της ενθρόνισης.

Μόλις τελείωσε η τελετή, πήγαν στο μέγαρο της Μητρόπολης όπου ο κ. Ιωήλ δέχτηκε τα συγχαρητήρια. Να είναι «Πάντα Άξιος!!!» ο νέος Μητροπολίτης.

Βασιλειάδης Άγγελος (ΣΤ΄ Τάξη)