Φεβρουάριος  2006

Παρακολουθώντας τη θεατρική παράσταση «Σταχτοπούτα»

Χιόνια! Τα σχολεία έκλεισαν για αρκετές μέρες! Τι χαρά!

Οι δραστηριότητες του νηπιαγωγείου – Αν ήμουν ήρωας ή ηρωίδα από κάποιο παραμύθι ποιος ή ποια θα ήθελα να είμαι και γιατί;

Το ψωμί στη Χριστιανική Θρησκεία

Η γρίπη των πτηνών

Οδηγίες για τους μαθητές

Μέτρα από τη Διεύθυνση Κτηνιατρικής της Νομαρχίας Πέλλας – Δωρεάν Η/Υ σε αριστούχους του Νομού μας

Γιατί το λέμε; - Βόλφγκανγκ Αμαντέους Μότσαρτ

Ο Όμηρος – Ο Ησίοδος

Διασκεδάστε μαθαίνοντας

ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ

·        Μην πλησιάζετε πουλερικά ή άγρια πουλιά, είτε αυτά κυκλοφορούν ελεύθερα είτε βρίσκονται σε κοτέτσια, ιδιαίτερα αν δείχνουν άρρωστα.

·        Μην πιάνετε και μην παίζετε με νεκρά πουλιά.

·        Αν βρείτε νεκρό ή άρρωστο πουλί, ενημερώστε αμέσως τους γονείς σας, το δάσκαλό σας ή κάποιον μεγαλύτερο. Μην το ακουμπήσετε.

·        Μην αγγίζετε περιττώματα (κουτσουλιές) πουλιών.

·        Πλένετε συχνά τα χέρια σας με νερό και σαπούνι.

·        Μη βάζετε τα χέρια σας στο στόμα, στη μύτη και τα μάτια.

·        Όταν βήχετε ή φτερνίζεστε, να καλύπτετε το στόμα με το χέρι σας ή με ένα χαρτομάντιλο.

·        Εάν αρρωστήσετε, μην πηγαίνετε στο σχολείο ή στο φροντιστήριο. Μείνετε στο σπίτι μέχρι να γίνετε καλά.

·        Μπορείτε να τρώτε άφοβα πουλερικά και αυγά, εάν είναι καλά μαγειρεμένα.