Φεβρουάριος  2006

Παρακολουθώντας τη θεατρική παράσταση «Σταχτοπούτα»

Χιόνια! Τα σχολεία έκλεισαν για αρκετές μέρες! Τι χαρά!

Οι δραστηριότητες του νηπιαγωγείου – Αν ήμουν ήρωας ή ηρωίδα από κάποιο παραμύθι ποιος ή ποια θα ήθελα να είμαι και γιατί;

Το ψωμί στη Χριστιανική Θρησκεία

Η γρίπη των πτηνών

Οδηγίες για τους μαθητές

Μέτρα από τη Διεύθυνση Κτηνιατρικής της Νομαρχίας Πέλλας – Δωρεάν Η/Υ σε αριστούχους του Νομού μας

Γιατί το λέμε; - Βόλφγκανγκ Αμαντέους Μότσαρτ

Ο Όμηρος – Ο Ησίοδος

Διασκεδάστε μαθαίνοντας

ΜΕΤΡΑ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΚΗΣ

ΤΗΣ ΝΟΜΑΡΧΙΑΣ ΠΕΛΛΑΣ

Για την αποτροπή κάθε πιθανού κινδύνου μόλυνσης των πτηνών του Νομού μας από τον παθογόνο ιό, η Διεύθυνση Κτηνιατρικής θέτει σε εφαρμογή σειρά υποχρεωτικών μέτρων, η μη τήρηση των οποίων επισύρει κυρώσεις στους παραβάτες:

·        Απαγορεύεται αυστηρά και χωρίς καμία εξαίρεση η διατήρηση πουλερικών σε ανοιχτούς χώρους (αυλές σπιτιών, χωράφια, οικόπεδα κλπ.).

·        Όλα τα οικόσιτα πουλερικά πρέπει να βρίσκονται συνεχώς μέσα σε περιφραγμένο και στεγασμένο με αδιάβροχο υλικό χώρο, με σκοπό την αποφυγή οποιασδήποτε επαφής με άγρια πτηνά ή περιττώματά τους. Υπενθυμίζεται πως κύριοι φορείς της νόσου είναι τα άγρια (αποδημητικά και μη) πτηνά.

·        Οι πάπιες και οι χήνες πρέπει να διατηρούνται ξεχωριστά από τα άλλα είδη πουλερικών.

·        Απαγορεύεται επίσης, η διακίνηση και διάθεση ζωντανών πτηνών για εμπορία σε οικόσιτες εκτροφές.

·        Η γρίπη των πτηνών είναι νόσος υποχρεωτικής δήλωσης και έστω και υπόνοια της ύπαρξής της πρέπει να αναφέρεται στις κτηνιατρικές αρχές.

Εκτός των παραπάνω υποχρεωτικών μέτρων και στα πλαίσια της προστασίας της εγχώριας πτηνοτροφίας και των ανθρώπων που ασχολούνται μ’ αυτήν, επιβάλλεται ο εμβολιασμός όλων των εκτρεφόμενων πουλερικών για ψευδοπανώλη, νόσο με συμπτώματα παρόμοια με αυτά της γρίπης των πτηνών, που μπορεί να προκαλέσουν πανικό άσκοπα. Συστήνεται παράλληλα η συστηματική εφαρμογή των ατομικών κανόνων υγιεινής (πλύσιμο χεριών και προσώπου, καθαρισμός υποδημάτων κλπ.), μετά από οποιαδήποτε επαφή με πτηνά.

ΔΩΡΕΑΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ

ΣΕ ΑΡΙΣΤΟΥΧΟΥΣ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ ΜΑΣ

Σε ειδική εκδήλωση που προγραμματίζεται για τις 8 Μαΐου, 193 αριστούχοι μαθητές και μαθήτριες των Γυμνασίων του Νομού μας θα παραλάβουν τους ηλεκτρονικούς υπολογιστές που χορηγεί το Υπουργείο Παιδείας, ως επιβράβευση για τις υψηλές επιδόσεις που σημείωσαν στα μαθήματα.

Ανάμεσα στους 193 μαθητές είναι η χωριανή μας Κατερίνα Παναούση του Αντώνιου που αρίστευσε στην Α΄ τάξη του Γυμνασίου Πετριάς με βαθμό 19 10/12.