ΤΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

ΠΟΥ ΜΑΣ ΣΥΝΕΒΗΣΑΝ ΤΟ 2004

Πολλά γεγονότα μας συνέβησαν μέσα στο 2004. Τα απ’ αυτά ήταν τα εξής:

Στις 10 Ιουνίου πήρα με την ομάδα μου στην κατασκήνωση τρία βραβεία. Για την καθαριότητα, για το θεατρικό που παίξαμε και για το χορό.

Στις 10 Δεκεμβρίου γεννήθηκε ο αδερφός μου στην κλινική «Άγιος Λουκάς».

Αντωνιάδου Αναστασία (ΣΤ΄ Τάξη)

* * *

20 Ιουνίου. Έμαθα να οδηγώ μηχανάκι. Το είχα μεράκι από πολύ μικρή.

14 Ιουλίου. Χτύπησα το πόδι μου με το ποδήλατο και ήμουν ένα μήνα στο κρεβάτι.

26 Ιουλίου. Βγήκα φωτογραφία με το λαμπαδηδρόμο και είδα την αλλαγή της φλόγας.

25 Δεκεμβρίου. Έμαθα για πρώτη φορά να κάνω λιγουλάκι σκι.

Ηλιάδου Κασσιανή (ΣΤ΄ Τάξη)

* * *

Ένα κακό που μου συνέβη τη χρονιά που πέρασε ήταν ότι, όταν πήγαμε με το σχολείο την τελευταία εκδρομή της περσινής σχολικής χρονιάς στη θάλασσα, ο καιρός μας χάλασε τα σχέδια. Δεν κάναμε ούτε λίγο μπάνιο, μόνο βόλτες κάναμε και μετά πήγαμε για φαΐ. Στο τέλος, όμως, παίξαμε και κάναμε κουρσάκια.

Ένα καλό ήταν ότι πέρασα την Ε΄ τάξη με 10.

Το καλοκαίρι πήγαμε διακοπές σε ένα πραγματικά μεγάλο και πολύ όμορφο νησί του Ιονίου Πελάγους, την Κέρκυρα. Πέρασα υπέροχα στις διακοπές μου εκεί.

Όταν βγήκαν τα’ αποτελέσματα των εξετάσεων της Γ΄ λυκείου, μάθαμε ότι ο αδερφός μου ο Νίκος πέρασε στο πανεπιστήμιο, στο τμήμα Μηχανικών, Παραγωγής και Διοίκησης του Πολυτεχνείου Ξάνθης.

Τη φετινή σχολική μου χρονιά, στο πρώτο τρίμηνο πήρα 10 και χάρηκα πολύ γι’ αυτό.

Θεοδοσίου Βασιλική (ΣΤ΄ Τάξη)

* * *

Στις αρχές του χρόνου πήρα μεγάλη χαρά επειδή είχα το δώρο που είχα ονειρευτεί. Ένα play station.

Το δεύτερο σημαντικό γεγονός της χρονιάς που πέρασε ήταν πολύ ευχάριστο για μένα, γιατί ήρθαν οι θείοι μου από την Ιταλία και η νονά μου που είχα να τη δω τρία χρόνια. Πήγαμε μαζί βόλτες, μου πήρε πολλά δώρα, μου έδειξε τα σύνεργα που χρησιμοποιεί στο ιατρείο της, γιατί η νονά μου είναι γιατρός, μου είπε τόσα πράγματα για την ιατρική στη Ιταλία, που ζήλεψα κι είπα πως ήθελα να πάω κι εκείνη μου είπε πολύ ευχαρίστως.

Παρασκευαδέλη Βασιλική (ΣΤ΄ Τάξη)

* * *

Η σημαντικότερη απ’ όλες τις στιγμές μου ήταν όταν βάφτισα τη Φωτεινή. Μια άλλη ήταν όταν πήραμε το Ευρωπαϊκό. Επίσης όταν ήρθανε για πάντα οι ξαδέρφες μου με την οικογένειά τους από τη Γερμανία, για να μείνουν εδώ.

Παρασκευαΐδου Μαρία (ΣΤ΄ Τάξη)

* * *

Το σημαντικότερο γεγονός της χρονιάς που πέρασε ήταν ότι το καλοκαίρι πήγα για πρώτη φορά στην κατασκήνωση και πέρασα τέλεια.

Ένα πολύ δυσάρεστο γεγονός για μένα και την οικογένειά μου ήταν πως λίγο πριν φύγει το 2004 πέθανε ο αγαπημένος μου θείος.

Σελίδου Ελίζα (ΣΤ΄ Τάξη)

* * *

Στις 23 Δεκεμβρίου είχε έρθει η νονά μου για να με δει. Αυτή η μέρα ήταν για μένα μια χαρούμενη και όμορφη μέρα. Πετούσα από τη χαρά μου.

Τοπούζη Δέσποινα (ΣΤ΄ Τάξη)

* * *

Την Τρίτη 6 Ιουλίου γεννήθηκε στη Θεσσαλονίκη η εγγονή της νονάς μου. Εμείς δεν μπορέσαμε να πάμε, αλλά μετά από λίγο καιρό ήρθανε να μας δούνε στο χωριό. Το μωρό ήταν πάρα πολύ όμορφο και το αγάπησα πάρα πολύ. Αυτήν την επίσκεψη δε θα την ξεχάσω ποτέ.

Τη Δευτέρα 27 Αυγούστου πήγαμε στο Διδυμότειχο για τις καλοκαιρινές μας διακοπές. Στο δρόμο σταματήσαμε για να κάνουμε μπάνιο στην Καβάλα. Το ίδιο κάναμε και στο γυρισμό. Στο Διδυμότειχο καθίσαμε 5 ημέρες. Αυτές οι διακοπές μου άρεσαν πολύ.

Την Τετάρτη 22 Δεκεμβρίου κάναμε στο πνευματικό Κέντρο την καθιερωμένη χριστουγεννιάτικη γιορτή. Η γιορτή ξεκίνησε στις 5.00 με ένα χορευτικό της τάξης μου. Ακολούθησαν οι άλλες τάξεις και στο τέλος πάλι η τάξη μου μαζί με την Ε΄ τάξη παίξαμε το σκετς «Ο νέος χρόνος» και ο κόσμος μας χειροκρότησε πάρα πολύ! Η χριστουγεννιάτική αυτή γιορτή θα μου μείνει αξέχαστη!

Τσιτλακίδου Αλεξάνδρα (ΣΤ΄ Τάξη)

* * *

Στις 15 Ιουλίου πήγα διακοπές στην Ολυμπιάδα Χαλκιδικής και πέρασα τέλεια.

Στις 3 Αυγούστου γεννήθηκαν τα δίδυμα ξαδερφάκια μου.

Στις 5 Αυγούστου γιόρτασα τα γενέθλιά μου.

Φαντίδου Λεμονιά (ΣΤ΄ Τάξη)

* * *

Στο διαγωνισμό χορού που έγινε τις Απόκριες στο σχολείο κέρδισα βραβείο ένα βιβλίο.

Αρραβωνιάστηκε ο αγαπημένος θείος Βασίλης.

Κράτησα τη σημαία στην παρέλαση της 28ης Οκτωβρίου.

Φωτιά Αναστασία (ΣΤ΄ Τάξη)

* * *

Στις 15 Ιουλίου πήγαμε στην Ολυμπιάδα Χαλκιδικής για τις διακοπές και περάσαμε τέλεια.

Στις 5 Αυγούστου γεννήθηκαν τα δίδυμα ξαδερφάκια μου και πήγα στην κλινική για να τα δω.

Στις 4 Δεκεμβρίου είχα τα γενέθλιά μου και πέρασα πάρα πολύ ωραία.

Στις 9 Δεκεμβρίου είχα και τη γιορτή μου.

Φαντίδου Άννα (Ε΄ Τάξη)