Ιανουάριος 2006

Τα σπουδαιότερα γεγονότα από τη χρονιά που πέρασε στην Ελλάδα και στον κόσμο

Τα σημαντικότερα γεγονότα που μας συνέβησαν τη χρονιά που πέρασε

Το άναμμα της φωτιάς

Ο αγιασμός των υδάτων - Ο αγιασμός των υδάτων στο χωριό μας – Γράμμα στον Αϊ - Βασίλη

Η χριστουγεννιάτικη γιορτή του σχολείου μας – Το κόψιμο της Πίτας

Η μάγισσα του χιονιού

Γιατί το λέμε; - Οι μαθητές της Ε΄ τάξης σας προτείνουν να διαβάσετε

Τα ζώα - Ένα ζώο που αγαπώ

«Τον άρτον ημών τον επιούσιον…» - Εκφράσεις που έχουν σχέση με το ψωμί – Ομαδικά παιχνίδια (Το προζύμι)

Διασκεδάστε μαθαίνοντας

Η ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΗ ΓΙΟΡΤΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ

Τα παιδιά του Νηπιαγωγείου, της Α΄ και της Β΄ τάξης του Δημοτικού Σχολείου παρουσίασαν τη χριστουγεννιάτικη γιορτή του σχολείου μας και το καταχάρηκαν!!!

Το Νηπιαγωγείο παρουσίασε το θεατρικό έργο «Άγιο Φως» και η Α΄ και Β΄ Τάξη το θεατρικό έργο «Άγιος Βασίλης έρχεται από…».

ΤΟ ΚΟΨΙΜΟ ΤΗΣ ΠΙΤΑΣ

Την Παρασκευή 13 Ιανουαρίου όλες οι τάξεις του Δημοτικού σχολείου, το Νηπιαγωγείο και οι δάσκαλοι, κόψαμε τη Βασιλόπιτα. Στο Νηπιαγωγείο το φλουρί το κέρδισε η Έντα Ταφάνι, στην Α΄ τάξη ο Μόντι, στη Β΄ ο Παύλος Ποτουρίδης, στη Γ΄ ο Γιώργος Μουχτάρης, στη Δ΄ ο Ηλίας Παυλίδης, στην Ε΄ η Βαγγελιώ Παρασκευαΐδου, στη ΣΤ΄ ο Ηλίας Κερμανίδης, στο Ολοήμερο η Λαζαρίνα Παρασκευαΐδου και στους δασκάλους η κ. Τάσση Καρολίνα – Βασιλική. Αυτοί που κέρδισαν το φλουρί πήραν ως δώρο από ένα βιβλίο. Τους ευχόμαστε να έχουν καλή τύχη όλη τη χρονιά.

Μάλι Ντομένικο, Φωτίου Χριστίνα (Ε΄ Τάξη)