Μάιος 2005

Εργατική Πρωτομαγιά – Το πρωτομαγιάτικο στεφάνι

19η Μαΐου – Ημέρα μνήμης για τη Γενοκτονία των Ποντίων

Μια συνέντευξη από μια γριούλα, πρόσφυγα του Πόντου

5η Ιουνίου. Παγκόσμια ημέρα περιβάλλοντος. Οι υδάτινοι πόροι, η διαχείρισή τους και ο περιορισμός της σπατάλης νερού

Ηράκλεια 2005 – Εκπαιδευτική επίσκεψη στην Έδεσσα

Η παρουσίαση των προγραμμάτων της Ευέλικτης Ζώνης

Ας γνωρίσουμε τις διάφορες θρησκείες - Οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης σας προτείνουν να διαβάσετε

Γιατί το λέμε; - Τα ναι και τα όχι

Ο Λούκουλος τρώει ελιές – Τα μαγικά τριαντάφυλλα - Τα χρωματιστά όνειρα

Γιατί το λέμε; Διασκεδάστε μαθαίνοντας

ΗΡΑΚΛΕΙΑ 2005

Όπως κάθε χρόνο, έτσι και φέτος, ο Δήμος Σκύδρας διοργάνωσε στις 22 και 23 Απριλίου για 13η φορά τα Ηράκλεια. Την Παρασκευή 22 Απριλίου έγιναν το βόλεϊ, το μπάσκετ και ο στίβος.

Στο βόλεϊ τα κορίτσια μας έπαιξαν με το Δ. Σ. Καλυβίων και νίκησαν 15 – 13 (ο αγώνας διαρκούσε 1 σετ των 15 πόντων). Στον ημιτελικό έπαιξαν με το 2ο Δ. Σ. Σκύδρας και έχασαν 16 – 14. Έπαιξαν: Βασιλική Θεοδοσίου, Λεμονιά Φαντίδου, Μαιρούλα Ταρπάνη, Άννα Φαντίδου, Αλεξάνδρα Τσιτλακίδου, Ελίζα Σελίδου, Ράνια Σελίδου, Βασιλική Παρασκευαδέλη, Κασσιανή Ηλιάδου, Αναστασία Φωτιά, Μαρία Παρασκευαΐδου, Αναστασία Αντωνιάδου και Δέσποινα Τοπούζη.

Στα 50 μ. κοριτσιών η Αλεξάνδρα Τσιτλακίδου τερμάτισε 2η στη σειρά της και η Βασιλική Θεοδοσίου 4η στη σειρά της και δεν πέρασαν στον τελικό.

Στα 600 μ. κοριτσιών η Κασσιανή Ηλιάδου τερμάτισε 5η.

Στα 600 μ. αγοριών ο Αλέξης Τσιαφέρι τερμάτισε 4ος.

Στο μήκος κοριτσιών η Ελίζα Σελίδου έκανε πρώτο άλμα 3,10 μ. και δεύτερο άλμα 3,30 μ., ήρθε δεύτερη και πήρε το ασημένιο μετάλλιο. Η Αναστασία Αντωνιάδου έκανε πρώτο άλμα 2,83 μ. και δεύτερο άλμα 3 μ.

Στο μήκος αγοριών ο Κοσμάς Αγαπίδης έκανε άλμα 2,70 μ.

Στο μπαλάκι κοριτσιών η Βασιλική Παρασκευαδέλη πέταξε το μπαλάκι την πρώτη φορά 16,70 μ. και τη δεύτερη φορά 17,25, ήρθε Τρίτη και πήρε το χάλκινο μετάλλιο.

Στο μπαλάκι αγοριών ο Ηλίας Κερμανίδης έριξε το μπαλάκι 16,60 μ. την πρώτη φορά και δεν έριξε άλλη φορά λόγω τραυματισμού.

Αυτή ήταν η συμμετοχή του Δημοτικού Σχολείου Ριζού στα Ηράκλεια 2005, που διοργάνωσε και φέτος, όπως κάθε χρόνο, ο Δήμος Σκύδρας.

Θεοδοσίου Βασιλική, Τσιτλακίδου Αλεξάνδρα, Φαντίδου Λεμονιά (ΣΤ΄ Τάξη)

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗΝ ΕΔΕΣΣΑ

Τη Δευτέρα 16 Μαΐου πήγαμε μια εκπαιδευτική επίσκεψη στην Έδεσσα. Πρώτα επισκεφτήκαμε την Ανθοέκθεση που γινόταν στο πάρκο των καταρρακτών. Στην αρχή μας έδωσαν κάτι καρτελάκια που είχαν εικονισμένα διάφορα λουλούδια. Μας είπαν να ψάξουμε στην έκθεση για τα λουλούδια που εικόνιζε κάθε καρτελάκι. Μετά βρήκαμε καρτελάκια με τα ονόματα των λουλουδιών και τα κολλήσαμε σε έναν πίνακα. Στο τέλος μερικά κορίτσια αγόρασαν λουλούδια από την έκθεση.

Έπειτα πήγαμε στο Μουσείο του Νερού. Εκεί είδαμε ένα παλιό νερόμυλο και μας μίλησαν για τη βιομηχανία της παλιάς Έδεσσας. Μας είπαν ότι εκεί υπήρχαν κανναβουργεία που έφτιαχναν σχοινιά και βυρσοδεψεία στα οποία κατεργαζόντουσαν τα δέρματα. Αυτά λειτουργούσαν με τη βοήθεια του νερού.

Επίσης μας πήγαν να δούμε τον καταρράχτη της Έδεσσας. Στον καταρράχτη υπήρχε λίγο νερό, γιατί δε δούλευε το υδροηλεκτρικό εργοστάσιο της Δ.Ε.Η.

Ύστερα περπατήσαμε μέχρι το κολυμβητήριο και, μόλις φτάσαμε, αλλάξαμε και μπήκαμε κατευθείαν στο νερό. Παίξαμε, κάναμε βουτιές, κολυμπήσαμε, γελάσαμε και διασκεδάσαμε πολύ!!! Όταν βγήκαμε από το νερό, τρέξαμε να ντυθούμε και πήγαμε στο κυλικείο να αγοράσουμε κάτι να φάμε.

Το μεσημέρι επιστρέψαμε στο χωριό μετά από μια υπέροχη εκδρομή.

Θεοδοσίου Βασιλική, Παρασκευαδέλη Βασιλική,

Σελίδου Ελίζα, Τσιτλακίδου Αλεξάνδρα (ΣΤ΄ Τάξη)