Μάιος 2005

Εργατική Πρωτομαγιά – Το πρωτομαγιάτικο στεφάνι

19η Μαΐου – Ημέρα μνήμης για τη Γενοκτονία των Ποντίων

Μια συνέντευξη από μια γριούλα, πρόσφυγα του Πόντου

5η Ιουνίου. Παγκόσμια ημέρα περιβάλλοντος. Οι υδάτινοι πόροι, η διαχείρισή τους και ο περιορισμός της σπατάλης νερού

Ηράκλεια 2005 – Εκπαιδευτική επίσκεψη στην Έδεσσα

Η παρουσίαση των προγραμμάτων της Ευέλικτης Ζώνης

Ας γνωρίσουμε τις διάφορες θρησκείες - Οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης σας προτείνουν να διαβάσετε

Γιατί το λέμε; - Τα ναι και τα όχι

Ο Λούκουλος τρώει ελιές – Τα μαγικά τριαντάφυλλα - Τα χρωματιστά όνειρα

Γιατί το λέμε; Διασκεδάστε μαθαίνοντας

Η ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ

ΤΗΣ ΕΥΕΛΙΚΤΗΣ ΖΩΝΗΣ

Την Πέμπτη 2 Ιουνίου παρουσιάσαμε στο σχολείο μας τις εργασίες που κάναμε στα πλαίσια της Ευέλικτης Ζώνης. Στην παρουσίαση αυτή πήραν μέρος:

Η Γ΄ τάξη παρουσίασε την εργασία «Λαϊκή Παράδοση μέσα από τις νέες τεχνολογίες – Μύθος και Πραγματικότητα». Τα παιδιά της Γ΄ τάξης μας δείξανε μερικές εικόνες από τον Πόντο, μας διάβασαν μερικά αποσπάσματα από την εργασία τους, μας διάβασαν ανέκδοτα και κλείσανε με ποντιακούς χορούς.

Η Δ΄ τάξη παρουσίασε την εργασία με θέμα «Ελιά – Το ιερό δέντρο». Μας διάβασαν μερικές πληροφορίες για την ελιά, τα βασικά της μέρη, μας έδειξαν διάφορα είδη ελιών, μας διάβασαν μερικά αινίγματα και παροιμίες και μας έδειξαν διάφορες άλλες εργασίες.

Η Ε΄ τάξη παρουσίασε την εργασία της με θέμα «Αμπέλι – Τρύγος». Μας έδειξαν μερικές ζωγραφιές που κάνανε για το αμπέλι και τον τρύγο, μας διάβασαν πληροφορίες για το αμπέλι, μας παρουσίασαν τη δραματοποίηση του μύθου του Αισώπου «Η αλεπού και τα σταφύλια», τραγούδησαν και χόρεψαν ένα τραγούδι σε στίχους γραμμένους από τους ίδιους και στο τέλος παρουσίασαν μια δική τους χορογραφία.

Η ΣΤ΄ τάξη παρουσίασε την εργασία της με θέμα «Ταξιδεύοντας με το νερό». Αρχίσαμε να διαβάζουμε κάποιες πληροφορίες για το νερό, χορέψαμε τη «Γερακίνα», μιλήσαμε για το νερό στη χριστιανική ζωή, κάναμε δραματοποίηση μιας «Περπερούνας», διαβάσαμε κάποιες οδηγίες για τη σπατάλη του νερού και στο τέλος χορέψαμε (σε δική μας χορογραφία) και τραγουδήσαμε ένα τραγούδι για το νερό με τίτλο «Μην τ’ αφήνεις ανοιχτό».

Την παρουσίαση παρακολούθησαν ο Σχολικός Σύμβουλος κ. Αντώνης Παππού, η Υπεύθυνη Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης κ. Μπέτυ Φράγκου, ο Υπεύθυνος Πολιτιστικών κ. Φώτης Βασιλείου και αρκετοί γονείς.

Ο Σχολικός Σύμβουλος μας είπε ότι κάναμε πολύ ωραία παρουσίαση όλες οι τάξεις και μας έδωσε τα συγχαρητήριά του, το ίδιο και η Υπεύθυνη Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης. Όλοι ήταν ενθουσιασμένοι.

Αντωνιάδου Αναστασία, Παρασκευαΐδου Μαρία,

Τοπούζη Δέσποινα, Φαντίδου Λεμονιά (ΣΤ΄ Τάξη)