Οκτώβριος 2005

Οι μαθητές από το Ριζό που αρίστευσαν στο Γυμνάσιο και που πέτυχαν σε Α.Ε.Ι. ΚΑΙ Τ.Ε.Ι.

Μια διάκριση για το σχολείο μας

Θερμή υποδοχή του Πατριάρχη Βαρθολομαίου – 22 Σεπτεμβρίου, ημέρα χωρίς αυτοκίνητο

Το φθινόπωρο έφτασε… - Καβάλα σ’ ένα σύννεφο – 4 Οκτωβρίου, Παγκόσμια Ημέρα των Ζώων (Μια επίσκεψη σε ένα κτήμα)

Οι φίλοι μας τα ζώα – Καταπληκτικά γεγονότα για ζώα

Γράμματα ζώων στην εφημερίδα μας

Η μέλισσα

Με λένε… Όταν μεγαλώσω θα γίνω…

Επίσκεψη στη Βεργίνα

Γιατί το λέμε; Διασκεδάστε μαθαίνοντας

ΜΙΑ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Την περσινή σχολική χρονιά η ΣΤ΄ τάξη του σχολείου μας δούλεψε στα πλαίσια της Ευέλικτης Ζώνης το θέμα «Ταξιδεύοντας με το νερό. Σε συνεργασία με τη γυμνάστρια της Ολυμπιακής Παιδείας κ. Παρασίδου Σοφία, οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης έστειλαν έργα τους στο διεθνή διαγωνισμό παιδικής ζωγραφικής, που προκήρυξαν οι Φίλοι του Ιδρύματος Μελίνα Μερκούρη στο πλαίσιο των εκδηλώσεών τους «Μέρες Έκφρασης και Δημιουργίας» 2005, που είχε ως θέμα: «Το Νερό. Θάλασσες, Λίμνες, Ποτάμια, Πηγές, Φυσικό περιβάλλον».

Στο διαγωνισμό συμμετείχαν 534 σχολεία από 17 χώρες και από τις 6.551 ζωγραφιές που υποβλήθηκαν στα γραφεία της Γραμματείας του διαγωνισμού, η κριτική επιτροπή επέλεξε 483, οι οποίες θα παρουσιαστούν το Μάρτιο του 2006 στη Θεσσαλονίκη και σε άλλες πόλεις και χώρες, εφόσον εξευρεθούν οι κατάλληλοι χώροι και χρόνοι.

Ανάμεσα στις 483 ζωγραφιές που επέλεξε η κριτική επιτροπή είναι και η ζωγραφιά της μαθήτριας του σχολείου μας Θεοδοσίου Βασιλικής, η οποία πλέον φοιτάει στην Α΄ τάξη του Γυμνασίου της Πετριάς.

Οι Φίλοι του Ιδρύματος Μελίνα Μερκούρη με έγγραφό τους εξέφρασαν τα συγχαρητήριά τους στο Σχολείο μας, τους Εκπαιδευτικούς και τη μαθήτριά μας, για τη διάκριση αυτή. Κι εμείς από τη μεριά μας συγχαίρουμε τη Βασιλική Θεοδοσίου και της ευχόμαστε να έχει πάντα τέτοιες διακρίσεις.