Οκτώβριος 2005

Οι μαθητές από το Ριζό που αρίστευσαν στο Γυμνάσιο και που πέτυχαν σε Α.Ε.Ι. ΚΑΙ Τ.Ε.Ι.

Μια διάκριση για το σχολείο μας

Θερμή υποδοχή του Πατριάρχη Βαρθολομαίου – 22 Σεπτεμβρίου, ημέρα χωρίς αυτοκίνητο

Το φθινόπωρο έφτασε… - Καβάλα σ’ ένα σύννεφο – 4 Οκτωβρίου, Παγκόσμια Ημέρα των Ζώων (Μια επίσκεψη σε ένα κτήμα)

Οι φίλοι μας τα ζώα – Καταπληκτικά γεγονότα για ζώα

Γράμματα ζώων στην εφημερίδα μας

Η μέλισσα

Με λένε… Όταν μεγαλώσω θα γίνω…

Επίσκεψη στη Βεργίνα

Γιατί το λέμε; Διασκεδάστε μαθαίνοντας

ΘΕΡΜΗ ΥΠΟΔΟΧΗ

ΤΟΥ ΠΑΤΡΙΑΡΧΗ ΒΑΡΘΟΛΟΜΑΙΟΥ

Θερμή υποδοχή επεφύλαξαν στον Οικουμενικό Πατριάρχη κ. Βαρθολομαίο οι κάτοικοι της Μακεδονίας. Στις 13 Σεπτεμβρίου έφτασε στη Θεσσαλονίκη και στη συνέχεια, με ενδιάμεσο σταθμό τη Χαλκηδόνα, επισκέφτηκε την Έδεσσα.

Το απόγευμα ο Πατριάρχης έφτασε στην Έδεσσα. Ιδιαίτερη ήταν η υποδοχή του Παναγιώτατου και στην πόλη της Έδεσσας. Στις 14 Σεπτεμβρίου τελέσθηκε πατριαρχική θεία λειτουργία, προεξάρχοντος του Οικουμενικού Πατριάρχη. Αμέσως μετά ο Παναγιότατος είχε συνάντηση με το Νομάρχη κ. Π. Σιβένα, ενώ το μεσημέρι εγκαινίασε το γηροκομείο της Έδεσσας. Το απόγευμα εγκαινίασε την έκθεση φωτογραφίας στο μουσείο της πόλης. Την Πέμπτη τέλεσε αγιασμό όλων των εκπαιδευτικών βαθμίδων.

Λίγα λόγια τη ζωή του Πατριάρχη

Ο Οικουμενικός Πατριάρχης κ. κ. Βαρθολομαίος γεννήθηκε στην Ίμβρο την 29η Φεβρουαρίου 1940 από τον Χρήστο και τη Μερόπη Αρχοντώνη. Το κοσμικό του όνομα ήταν Δημήτριος.

Μετά τα εγκύκλια μαθήματα στη γενέτειρά του και στο Ζωγράφειο Λύκειο της πόλης μπήκε στην περιώνυμη Θεολογική Σχολή της Χάλκης από την οποία αποφοίτησε ως αριστούχος το 1961 και αμέσως χειροτονήθηκε διάκος με το όνομα Βαρθολομαίος. Από το 1961 μέχρι το 1963 εκπλήρωσε τις στρατιωτικές του υποχρεώσεις ως έφεδρος αξιωματικός.

Μεταξύ των ετών 1963 – 1968 μετεκπαιδεύτηκε ως υπότροφος του Οικουμενικού Πατριαρχείου στο Ινστιτούτο Ανατολικών Σπουδών Ρώμης, στο Οικουμενικό Ινστιτούτο Bossey Ελβετίας και στο πανεπιστήμιο του Μονάχου και ειδικεύτηκε στο Κανονικό Δίκαιο.

Αναγορεύτηκε Διδάκτορας του Ινστιτούτου της Ρώμης (Γρηγοριανό πανεπιστήμιο), υποβάλλοντας διατριβή με θέμα «Περί κωδικοποιήσεως των Ιερών Κανόνων και των Κανονικών Διατάξεων εν τη Ορθοδόξω Εκκλησία».

Βασιλειάδης Νικόδημος (ΣΤ΄ Τάξη)

22 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ – ΜΕΡΑ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ

Στις 22 Σεπτεμβρίου, ημέρα Πέμπτη, κάναμε ένα γύρω στο χωριό μας, επειδή ήταν η «μέρα χωρίς αυτοκίνητο». Είπαμε στους συγχωριανούς μας να μην κυκλοφορούν χωρίς λόγο με αυτοκίνητο, γιατί το αυτοκίνητο ρυπαίνει το περιβάλλον και οι άνθρωποι δεν αναπνέουν καθαρό αέρα.

Οι μαθητές της Δ΄ Τάξης