Οκτώβριος 2005

Οι μαθητές από το Ριζό που αρίστευσαν στο Γυμνάσιο και που πέτυχαν σε Α.Ε.Ι. ΚΑΙ Τ.Ε.Ι.

Μια διάκριση για το σχολείο μας

Θερμή υποδοχή του Πατριάρχη Βαρθολομαίου – 22 Σεπτεμβρίου, ημέρα χωρίς αυτοκίνητο

Το φθινόπωρο έφτασε… - Καβάλα σ’ ένα σύννεφο – 4 Οκτωβρίου, Παγκόσμια Ημέρα των Ζώων (Μια επίσκεψη σε ένα κτήμα)

Οι φίλοι μας τα ζώα – Καταπληκτικά γεγονότα για ζώα

Γράμματα ζώων στην εφημερίδα μας

Η μέλισσα

Με λένε… Όταν μεγαλώσω θα γίνω…

Επίσκεψη στη Βεργίνα

Γιατί το λέμε; Διασκεδάστε μαθαίνοντας

ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΖΩΩΝ ΣΤΗΝ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΜΑΣ

Αγαπητέ κύριε αρχισυντάκτη

Θα ήθελα να σας κάνω μερικά παράπονα, γιατί εμείς τα ελάφια θέλουμε να έχουμε την ελευθερία μας και όχι εσείς οι άνθρωποι να μας παίρνετε από τα δάση μας, να μας πηγαίνετε στις πόλεις με τα καυσαέρια, γιατί μερικά από εμάς αρρωσταίνουν πολύ βαριά και είναι δύσκολο να επιζήσουν.

Θα ήθελα να σας πω να προσέχετε, όταν ψήνετε στα δάση, γιατί μπορεί να πιάσει φωτιά και να καεί όλο το δάσος.

Ήθελα να σας πω ακόμη να μην κόβετε τα δέντρα, γιατί θα καταστρεφόταν το δάσος.

Ο κύριος ελαφίνος

Ο φύλακας των δασών

Αγαπητέ κύριε αρχισυντάκτη

Εγώ και το σπίτι μου κινδυνεύουμε να γίνουμε είδος προς εξαφάνιση, γιατί οι άνθρωποι θέλουν να μου πάρουν τους χαυλιόδοντές μου, να με σκοτώσουν, για να τους κάνουνε περιδέραια και διακοσμητικά.

Το σπίτι μου κινδυνεύει να καεί από τις φωτιές που τις βάζουν οι άνθρωποι και μετά παίρνει το δάσος φωτιά και καταστρέφονται όλα.

Ένας ελέφαντας

Αγαπητέ κύριε αρχισυντάκτη

Έχω να σας κάνω ένα παράπονο. Εμείς τα άλογα κινδυνεύουμε να μας πάρουνε οι άνθρωποι, για να κουβαλάμε βαριά πράγματα και να μας μαστιγώνουν, για να ξεκινήσουμε. Πολλές φορές, όταν ανεβαίνει κάποιος πάνω μου, αγριεύω πάρα πολύ και τρέχω γρήγορα. Δεν πρέπει να με πιάνουν και να με φυλακίζουν.

Με εκτίμηση  Ένα άλογο

Αγαπητέ κύριε αρχισυντάκτη

Εγώ που είμαι κοάλα αντιμετωπίζω πολλά προβλήματα. Οι άνθρωποι που έρχονται στο δάσος κόβουν τα δέντρα και χαλάνε τη φωλιά μου. Δεν έχω πού να μείνω. Αν ανεβώ σε άλλο δέντρο και κάνω τη φωλιά μου, σιγά – σιγά θα το κόψουν κι αυτό. Εγώ είμαι ένα σπάνιο ζώο, γι’ αυτό δεν πρέπει να μου χαλάνε το σπίτι μου, γιατί θα εξαφανιστώ.

Πολλοί με κυνηγάνε, για να με σκοτώσουν και να πάρουν τη γούνα μου. Αυτό δεν είναι, πράγματι, πολύ καλό, να με κυνηγάνε να με σκοτώσουν. Εγώ είμαι ένα είδος υπό εξαφάνιση.

Με εκτίμηση  Ένα κοάλα

Αγαπητέ κύριε αρχισυντάκτη

Εγώ είμαι ένα πάντα. Οι κυνηγοί με σκοτώνουν, για να πάρουν το δέρμα μου. Γι’ αυτό το πάντα είναι εξαφανισμένο, γιατί το σκοτώνουν οι κυνηγοί.

Με εκτίμηση       Ένα πάντα

Χαραλαμπίδης Λευτέρης, Φωτιάδης Σωτήρης, Παρασκευαΐδου Ραφαηλία,

Φωτίου Χριστίνα, Μουχτάρης Στέλιος (Ε΄ Τάξη)