ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗ

Μια ευχάριστη έκπληξη περίμενε τους μαθητές του Δημοτικού Σχολείου Ριζού τις δύο τελευταίες ώρες του πρωινού προγράμματος την Τρίτη 22 Νοεμβρίου 2022. Πυροσβεστικό όχημα με δύο πυροσβέστες της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Έδεσσας έφτασε στην αυλή του Σχολείου. Οι μαθητές συγκεντρώθηκαν στο γήπεδο καλαθοσφαίρισης, όπου τους έγινε μια πλούσια ενημέρωση για το έργο, τα μέσα και τη σπουδαιότητα του Πυροσβεστικού Σώματος. Επισημάνθηκαν κίνδυνοι και τρόποι αντιμετώπισης πυρκαγιών και άλλων φυσικών καταστροφών. Απαντήθηκαν πολλές ερωτήσεις των παιδιών ,αλλά το καλύτερο έμεινε για το τέλος. Κάθε μαθητής δοκίμασε τις πυροσβεστικές του ικανότητες χρησιμοποιώντας για λίγο τον εξοπλισμό κατάσβεσης. Η επίσκεψη – ενημέρωση αυτή πραγματοποιήθηκε ύστερα από συνεννόηση του Σχολείου μας με την Πυροσβεστική Υπηρεσία Έδεσσας, ως εφαρμογή οδηγιών Πολιτικής Προστασίας και Πολιτικής Άμυνας στις Σχολικές Μονάδες του ΥΠΑΙΘ. Το σχολείο ευχαριστεί θερμότατα τους δύο ευγενικούς πυροσβέστες και την Υπηρεσία τους για την γρήγορη ανταπόκριση στο κάλεσμά μας για ενημέρωση.