ΕΝΑΣ ΑΠΡΟΣΜΕΝΟΣ ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ

Τη Δευτέρα 3 Ιουνίου μετά από μια καταιγίδα, ένας αβοήθητος επισκέπτης εντοπίστηκε στην αυλή του σχολείου μας. Οι μαθητές ενημέρωσαν τη δασκάλα που εφημέρευε και ο κύριος Κυριάκος έπιασε τον επισκέπτη και τον μετέφερε με προσοχή στο γραφείο του σχολείου. Ο επισκέπτης δεν ήταν άλλος από ένα μικρό πληγωμένο και φοβισμένο γεράκι. Αμέσως οι δάσκαλοι επικοινώνησαν με την ομάδα διάσωσης και περίθαλψης άγριων ζώων στη Θεσσαλονίκη για να τους συμβουλεύσουν.

Έτσι έβγαλαν φωτογραφίες όπως τους υπέδειξε η ομάδα των ειδικών και τις έστειλαν διαδικτυακά. Στην συνέχεια έφτιαξαν μια ασφαλή πρόχειρη, αεριζόμενη φωλιά και με το ΚΤΕΛ έστειλαν το πληγωμένο πουλί στη Θεσσαλονίκη. Εκεί το παρέλαβε ένα μέλος της ομάδας και μετά από επικοινωνία που είχαμε μας ενημέρωσαν ότι το γεράκι έφτασε ζωντανό στη Θεσσαλονίκη αλλά ήταν άσχημα πληγωμένο από την καταιγίδα της προηγούμενης ημέρας. Πιθανότατα να έπεσε πάνω σε τζάμι αυτοκινήτου ή να χτύπησε πάνω σε κάποιο δέντρο. Όλοι μας ευχόμαστε να γιατρευτεί γρήγορα και να μπορέσει να ξαναπετάξει ελεύθερο πια ψηλά στον ουρανό.