ΣΧΟΛΙΚΟΣ ΚΗΠΟΣ

Οι μαθητές του σχολείου μας και αυτό το τρίμηνο συνέχισαν με ενθουσιασμό στα πλαίσια της Ευέλικτης Ζώνης και της Μελέτης του Περιβάλλοντος να ασχολούνται με τον σχολικό κήπο.
Έσπειραν δύο ειδών φασόλια, στρογγυλά κολοκυθάκια και φιστίκια αράπικα. Φύτεψαν αμυγδαλιές και φουντουκιές και φρόντισαν τις ελιές του σχολείου και τη ροδιά που είχαν φυτέψει πέρυσι από παραφυάδα.
Στις αρχές Μαΐου μάζεψαν τον αρακά που είχαν σπείρει το προηγούμενο τρίμηνο και τον καθάρισαν. Κράτησαν και λίγο για να τον σπείρουν την επόμενη χρονιά.
Παράλληλα, παρακολούθησαν βιωματικά τη διαδικασία μετατροπής του άνθους σε καρπό από την αχλαδιά του σχολείου και έμαθαν για την αναγκαιότητα αραίωσης των φρούτων προκειμένου να δώσουν μεγάλους καρπούς, παρατηρώντας τη φορτωμένη βερικοκιά της αυλής μας.