ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΠΛΑΝΗΤΑΡΙΟ «ΝΟΗΣΙΣ»

Την Τρίτη 20 Δεκεμβρίου το σχολείο μας επισκέφτηκε το Πλανητάριο «Νόησις» στη Θεσσαλονίκη όπου οι μαθητές παρακολούθησαν δύο προβολές. Οι μαθητές της Γ΄, Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξη παρακολούθησαν στον Προσομοιωτή την ταινία “Moon Thunder”. Μια αποστολή ρουτίνας στη Σελήνη μετατράπηκε σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης, όταν μια βροχή από μετεωρίτες χτύπησε τον διαστημικό σταθμό. Για την επιβίωση ήταν απαραίτητη η γρήγορη εκκένωση. Οι μαθητές «ακολούθησαν» μια ομάδα αστροναυτών στη δραματική απόδρασή της από μια σεληνιακή βάση που κατέρρεε. Στη συνέχεια οι μαθητές όλων των τάξεων παρακολούθησαν στον διαμέτρου 25 μέτρων θόλο του Πλανητάριου την προβολή «Διαστημική αποστολή: Νυχτερινός ουρανός». Αφού κάθισαν αναπαυτικά στις επικλινείς θέσεις, έζησαν μία ζωντανή περιήγηση στον νυχτερινό ουρανό και τα μυστικά του, ανάμεσα στους αστερισμούς και τους αρχαίους μύθους που γεννήθηκαν από την αστείρευτη φαντασία των ανθρώπων. Ήταν μια ξεχωριστή εμπειρία που θα μείνει αξέχαστη σε μαθητές και δασκάλους.