ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Χριστούγεννα, η αγαπημένη γιορτή των παιδιών! Μια γιορτή ξεχωριστή. Διακοπές από τα μαθήματα και  ξεκούραση, στολισμένο γεμάτο φωτάκια δέντρο που ποτέ δεν βαριέσαι να κοιτάς, πρωινό ξύπνημα για κάλαντα, δώρα… Παρασκευή 23 Δεκεμβρίου και τελευταία μέρα στο σχολείο! Μετά από δύο χρόνια αποστασιοποίησης το σχολείο ετοίμασε μια γιορτή με τη συμμετοχή όλων των παιδιών. Οι μαθητές της Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης μίλησαν για τις τρεις μεγάλες γιορτές του Δωδεκαήμερου (Χριστούγεννα, Πρωτοχρονιά και Φώτα), για τον Αϊ Βασίλη της εκκλησίας μας αλλά και αυτόν των παιδιών και των δώρων. Παρουσίασαν ακόμα το έμμετρο σκετς «Μίνι καζαμίας» για το καλωσόρισμα του νέου χρόνου. Τα παιδιά της Α΄ και Β΄ τάξης παρουσίασαν το έμμετρο σκετς «Καλικάντζαροι και Ευχούλες» ενώ τα παιδιά της Γ΄ και Δ΄ τάξης πλούτισαν τη γιορτή με ποιήματα αφιερωμένα στα Χριστούγεννα και την Πρωτοχρονιά. Όλοι μαζί ψάλαμε τα κάλαντα των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς και τραγουδήσαμε χριστουγεννιάτικα τραγούδια. Στο τέλος όλα τα παιδιά κεράστηκαν γλυκά που πρόσφερε ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων. Αφού πήραμε μερικές ανάσες μετά τη γιορτή, ξεκινήσαμε όλοι μαζί, για να πούμε τα κάλαντα στα μαγαζιά στον κεντρικό δρόμο του χωριού και στον Παιδικό Σταθμό. Τα παιδιά το χάρηκαν πάρα πολύ αλλά ακόμα περισσότερο οι χωριανοί που βρίσκονταν εκείνη την ώρα στα μαγαζιά αλλά και στον δρόμο. Ήταν ο πιο όμορφος τρόπος να αποχαιρετήσουμε το σχολείο για τις χριστουγεννιάτικες διακοπές και να ετοιμαστούμε για τις γιορτινές μέρες που ακολουθούν. ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ! ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ! Με υγεία, όνειρα, χαμόγελα και δημιουργικότητα!