ΦΤΙΑΧΝΟΝΤΑΣ ΕΝΑΝ ΑΝΑΓΛΥΦΟ ΧΑΡΤΗ

Οι μαθητές της Ε΄ τάξης ασχολήθηκαν φέτος στο μάθημα της γεωγραφίας με τους χάρτες, με τη γεωμορφολογική και την πολιτική εξέταση της Ελλάδας. Έτσι αποφασίσαμε στο μάθημα των τεχνικών και σε συνεργασία με τη δασκάλα του μαθήματος κ. Μαρία Τεντσογλίδου να φτιάξουμε τον ανάγλυφο χάρτη της Ελλάδας.

Χρειάστηκαν ένας λευκός χάρτης της Ελλάδας κολλημένος πάνω σε κοντραπλακέ, παλιές εφημερίδες και κόλλα ατλακόλ για να τον φτιάξουμε. Χρειάστηκαν χρώματα, πινέλα αλλά και πολύ μεράκι και πολλή δουλειά για να βάψουμε τα βουνά, τις πεδιάδες και τις θάλασσες, να φτιάξουμε τα ποτάμια και τις λίμνες και να βάλουμε και τις πρωτεύουσες των νομών.

Δουλέψαμε πολύ αλλά το αποτέλεσμα μας δικαίωσε. Ένας υπέροχος ανάγλυφος χάρτης της Ελλάδας στολίζει την τάξη μας.