25Η ΜΑΡΤΙΟΥ

25η Μαρτίου διπλή γιορτή για τον Ελληνισμό. Δύο Ευαγγελισμοί σε μια μέρα. Ο ένας μας ανήγγειλε τον ερχομό του Θεανθρώπου, ο άλλος τον ερχομό της Λευτεριάς.

Την Παρασκευή 23 Μαρτίου οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας με τους εκπαιδευτικούς, θυμήθηκαν τα ιστορικά γεγονότα, είπανε ποιήματα και τίμησαν τους ήρωες της Ελληνικής Επανάστασης.

Την Κυριακή 25 Μαρτίου τελέστηκε στο ναό του Σωτήρος, η δοξολογία και εκφωνήθηκε ο πανηγυρικός της ημέρας.

Ακολούθησε Επιμνημόσυνη δέηση στο Ηρώο των πεσόντων του χωριού και κατάθεση στεφανιών. Στη συνέχεια πραγματοποιήθηκε η παρέλαση στον κεντρικό δρόμο του χωριού με τη συμμετοχή του Νηπιαγωγείου, του Δημοτικού Σχολείου και του Ποντικού Συλλόγου την οποία παρακολούθησαν όλοι οι κάτοικοι του χωριού.

Μετά το τέλος την παρέλαση ο σημαιοφόρος με τους παραστάτες μετέβησαν στη Σκύδρα για να πάρουν μέρος στην κεντρική παρέλαση.