Η ΓΙΟΡΤΗ ΤΗΣ 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

Την Τρίτη 27 Οκτωβρίου οι δάσκαλοι και οι μαθητές του σχολείου μας γιόρτασαν τη Γιορτή της Σημαίας και την 80ή επέτειο του ΟΧΙ.

Οι μαθητές της Α΄, της Β΄ και της Ε΄ τάξης απήγγειλαν ποιήματα, τραγούδησαν τραγούδια, έφτιαξαν σημαίες και ζωγραφιές για την 28η Οκτωβρίου. Οι μαθητές της Γ΄ και Δ΄ τάξης εκτός από τα προηγούμενα παρουσίασαν και το χρονικό των γεγονότων. Οι μαθητές της ΣΤ΄ παρακολούθησαν το χρονικό μέσα από το ημερολόγιο ενός κοριτσιού, είπαν ποιήματα, τραγούδησαν τραγούδια, έμαθαν την ιστορία της σημαίας μας και παρακολούθησαν βίντεο που έδειχνε εικόνες από τον αγώνα των Ελλήνων πάνω στα χιονισμένα βουνά της Πίνδου.

Η κάθε τάξη έκανε τη γιορτή ξεχωριστά ακολουθώντας τις οδηγίες για την υγεία και την ασφάλεια μαθητών και δασκάλων.

Την ημέρα της 28ης Οκτωβρίου τη θεία λειτουργία και τη δοξολογία παρακολούθησαν μόνο η σημαιοφόρος με τους παραστάτες και οι μαθητές που κατέθεσαν το στεφάνι του σχολείου μας στο ηρώο με τη συνοδεία εκπαιδευτικών.