Φεβρουάριος 2004

Καρναβάλι - ΤΟ ΚΑΡΝΑΒΑΛΙ ΤΗΣ ΣΚΥΔΡΑΣ

Απόκρια - Γιατί το λέμε

Το γαϊτανάκι

Ο ξυλοπόδαρος - Καθαρή Δευτέρα - Χαρταετός - Το αποκριάτικο πάρτι του σχολείου μας

Η γιορτή του αγίου Βαλεντίνου

Φυσικός πλούτος, ενέργεια και πολιτισμός

Επίσκεψη στο Κ.Π.Ε. Καστοριάς

Ζώα που ξέρουν από … κρύο!!!

Δεινόσαυροι - πλανήτης Δίας - Λαικοί Ζωγράφοι - ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΤΕ ΜΑΘΑΙΝΟΝΤΑΣ

Ο ΞΥΛΟΠΟΔΑΡΟΣ

Ο ξυλοπόδαρος είναι ένας ακροβάτης που μπορούσε να περπατάει πάνω σε μεγάλα ξύλινα πόδια και να γίνεται έτσι ψηλός. Ο ξυλοπόδαρος έφτανε μέχρι τα παράθυρα και τα μπαλκόνια και ξάφνιζε τους ανθρώπους του σπιτιού λέγοντας "Χρόνια Πολλά" και ζητώντας χρήματα.

Τσιτλακίδου Αλεξάνδρα (Ε΄ τάξη)

ΚΑΘΑΡΗ ΔΕΥΤΕΡΑ

Είναι η πρώτη μέρα της μεγάλης Σαρακοστής, για αυτό λέγεται και πρωτονηστίσιμη Δευτέρα. Είναι αργία και απαγορεύεται κάθε εργασία, εκτός από το καθάρισμα των μαγειρικών σκευών από τα λίπη - γι' αυτό και ονομάστηκε "Καθαρή". Συμβολίζει την ψυχική "κάθαρση" κάθε χριστιανού πριν από την κατάνυξη της Μεγάλης Σαρακοστής και αποτελεί την τελευταία ευκαιρία για γλέντι, χορό και αστεία .
Το τραπέζι της Καθαρής Δευτέρας στρώνεται στην εξοχή με νηστίσιμους μεζέδες (ελιές, ταραμά, χαλβά, θαλασσινά…). Το έθιμο του Χαρταετού, που ισχύει σε όλη την Ελλάδα, κάνει τη μέρα διασκεδαστικότερη και πιο χαρούμενη.

ΧΑΡΤΑΕΤΟΣ

Η προέλευση του χαρταετού είναι θρησκευτική και εμφανίστηκε στις χώρες της Ασίας, όπως Κίνα, Ιαπωνία, Κορέα και παρουσιάζεται σε ποικίλες μορφές. Το 1752 ο Φραγκλίνος απέδειξε με τη βοήθεια ενός χαρταετού την ηλεκτρική φύση των αστραπών. Σήμερα ο χαρταετός προσελκύει μικρούς και μεγάλους που συναγωνίζονται ποιος θα στείλει ψηλότερα τον χαρταετό του στον ουρανό. Το πέταγμα του χαρταετού πρέπει να γίνεται με κάποιους κανόνες, γιατί είναι αρκετά επικίνδυνο. Γι 'αυτό σας συμβουλεύουμε να τηρείτε τους παρακάτω κανόνες.
1. Να πετάτε το χαρταετό σας μακριά από τα ηλεκτροφόρα σύρματα της ΔΕΗ, σε χώρους ανοιχτούς, μακριά από σπίτια και δέντρα.
2. Να αποφεύγεται να πετάτε χαρταετό, όταν ο καιρός είναι βροχερός.
3. Μη δένετε στους χαρταετούς σύρματα, σπάγκους βρεγμένους - υγρούς.
4. Αν σκαλώσει σε ηλεκτρικό δίκτυο, μην το πειράξετε, υπάρχει κίνδυνος ηλεκτροπληξίας.
5. Ειδοποιήστε τη ΔΕΗ, για να απομακρύνει τους χαρταετούς από τα ηλεκτροφόρα καλώδια.

Αντωνιάδου Αναστασία, Δέσποινα Τοπούζη (Ε΄ Τάξη)

ΤΟ ΑΠΟΚΡΙΑΤΙΚΟ ΠΑΡΤΙ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ

Στις 20 Φεβρουαρίου το σχολείο μας διοργάνωσε, όπως κάθε χρόνο, ένα αποκριάτικο πάρτι. Σ' αυτό πήραν μέρος τα παιδιά του Δημοτικού Σχολείου και του Νηπιαγωγείου. Όλα τα παιδιά φέραμε διάφορα εδέσματα (γλυκά, πιτάκια, πατατάκια κ.ά.) και αναψυκτικά για το μπουφέ.
Στις 8.30 π.μ. μαζευτήκαμε όλοι μασκαρεμένοι και το πάρτι άρχισε. Ακούγαμε μουσική και χορεύαμε στο ρυθμό των τραγουδιών. Υπήρχε πολύ κέφι και πλάκα.
Μετά από αρκετή ώρα σερβιριστήκαμε απ' τους δασκάλους και καθίσαμε να φάμε και να πιούμε ακούγοντας μουσική.
Προς το τέλος του πάρτι έγινε διαγωνισμός χορού και αμφίεσης. Κάθε τάξη χόρευε ξεχωριστά. "Κριτική επιτροπή" ήταν όλοι οι δάσκαλοι του σχολείου μας, οι οποίοι διάλεγαν έναν ή μία που, κατά τη γνώμη τους χόρευε καλύτερα και είχε και την καλύτερη στολή. Οι νικητές όλων των τάξεων ήταν:
Νηπιαγωγείο: Παπαδοπούλου Κατερίνα
Α΄ τάξη: Ηλιάδου Βαρβάρα
Β΄ τάξη: Πραντσίδου - Γεωργιάδου Πελαγία
Γ΄ τάξη: Ηλιάδου Χριστίνα
Δ΄ τάξη: Φαντίδου Άννα
Ε΄ τάξη: Φωτιά Τασούλα
ΣΤ΄ τάξη: Γιαπράκης Πρόδρομος
Στη συνέχεια οι νικητές όλων των τάξεων χόρεψαν και πάλι, για να βγουν οι τρεις τελικοί νικητές. Αφού χόρεψαν, οι δάσκαλοι δυσκολεύτηκαν πάρα πολύ να επιλέξουν και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να βγουν τέσσερις νικητές. Αυτοί ήταν:
1ος Γιαπράκης Πρόδρομος
2ες Παπαδοπούλου Κατερίνα, Φαντίδου Άννα και Φωτιά Τασούλα (στη δεύτερη θέση είχαμε τριπλή ισοψηφία)
Τέλος όλοι, μικροί και μεγάλοι, ακόμη και οι δάσκαλοι, χορέψαμε και διασκεδάσαμε!!!

Παναούση Κατερίνα, Σελίδου Χαρούλα (ΣΤ΄ Τάξη)