Μάιος Ιούνιος 2004

Ιούνιος – Παγκόσμια ημέρα περιβάλλοντος – Τι μπορεί να κάνει ο καθένας μας για να προστατέψει το περιβάλλον

Παγκόσμια ημέρα του πατέρα – Η ιστορία του πόντου

Οι σύγχρονοι Ολυμπιακοί Αγώνες

Πόλεις που διοργάνωσαν τους σύγχρονους Ολυμπιακούς

Σπύρος Λούης, ο πρώτος Έλληνας ολυμπιονίκης

ΙΒ΄ Ηράκλεια 2004

Επίσκεψη συγγραφέα στην τάξη μας – Η Ευρώπη, το σπίτι μας – Γιατί το λέμε;

Πλανήτης Ποσειδώνας

Πλανήτης Πλούτωνας

Άγιο Όρος - Διασκεδάστε μαθαίνοντας

ΙΒ΄ ΗΡΑΚΛΕΙΑ 2004

Όπως κάθε χρόνο, έτσι και φέτος, ο Δήμος Σκύδρας διοργάνωσε την Παρασκευή 7 Μαΐου στο Δημοτικό Στάδιο Σκύδρας και το Σάββατο 8 Μαΐου στο Στάδιο του Λιποχωρίου τα Ηράκλεια στα οποία συμμετείχαν δημοτικά σχολεία και Γυμνάσια. Την Παρασκευή έγιναν οι αγώνες βόλεϊ, μπάσκετ και ο στίβος.
Στο βόλεϊ τα κορίτσια του σχολείου μας έπαιξαν στον πρώτο αγώνα με το 2ο Δημοτικό Σχολείο Σκύδρας και νίκησαν με 21 – 2 (ο αγώνας διαρκούσε 1 σετ των 21 πόντων). Μετά έπαιξαν με το Δ. Σ. Αρσενίου και νίκησαν 21 – 11. Στον ημιτελικό έπαιξαν με το Δ. Σ. Καλυβίων, κέρδισαν 21 – 11 και προκρίθηκαν για τον τελικό. Εκεί έπαιξαν με το 1ο Δ. Σ. Σκύδρας, νίκησαν 21 – 19 και πήραν το κύπελλο. ΕΠΑΙΞΑΝ: Αντωνιάδου Άννα, Παναούση Κατερίνα, Σελίδου Χαρούλα, Ταταρίδου Μιλένα, Τσιτλακίδου Αλεξάνδρα, Παρασκευαδέλη Βάσω, Αντωνιάδου Τασούλα, Ηλιάδου Κασσιανή, Σελίδου Ελίζα και Φαντίδου Λεμονιά.
Στα 50 μ. αγοριών έτρεξε ο Τσαφέρι Αλμπέρτο (Αλέξης), βγήκε 4ος στη 2η προκριματική σειρά και δεν προκρίθηκε.

Στα 50 μ. κοριτσιών έτρεξε η Μιλένα Ταταρίδου που βγήκε δεύτερη στην 4η προκριματική σειρά και 4η στον ημιτελικό.
Στο μήκος κοριτσιών πήδηξε η Κατερίνα Παναούση. Στο πρώτο άλμα της πήδηξε 3,35 μ., στο δεύτερο 3,85 μ. και στο τρίτο 4 μ. παίρνοντας την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο.
Στο μήκος αγοριών πήδηξε ο Κώστας Παπαδόπουλος. Στο πρώτο άλμα πήδηξε 3 μ. και στο δεύτερο 3,40 μ.
Στο μπαλάκι αγοριών έριξε ο Πρόδρομος Γιαπράκης που στην πρώτη βολή έριξε 33 μ. και στη δεύτερη βολή 30,90 μ.

Στο μπαλάκι κοριτσιών έριξε η Άννα Αντωνιάδου που στην πρώτη βολή έριξε 28,10 μ. και στη δεύτερη βολή 27,90 μ. παίρνοντας την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο.
Στα 600 μ. κοριτσιών έτρεξε η Χαρούλα Σελίδου και βγήκε 3η παίρνοντας το χάλκινο μετάλλιο.
Αυτή ήταν η συμμετοχή του Δ. Σ. Ριζού στα ΙΒ΄ Ηράκλεια 2004 που έγιναν στο Δημοτικό Στάδια Σκύδρας και στο Στάδιο του Λιποχωρίου.

Παυλίδου Παναγιώτα, Σαββίδου Έλλη, Φαντίδου Ελένη (ΣΤ΄ Τάξη)