Μάρτιος 2003

Το καρναβάλι της Σκύδρας – Το καρναβάλι του Ριζοχωρίου – Το αποκριάτικο πάρτι στο Σχολείο μας

«Ο γύρος του κόσμου σε 80 ημέρες»

Συνέντευξη από τον πρωταγωνιστή της παράστασης «Ο γύρος του κόσμου σε 80 ημέρες», Μανόλη Σορμαϊνη

Χάρρυ Πότερ – Η κάμαρα με τα μυστικά

Μύθοι του Αισώπου (Γ΄ μέρος) - Θουκυδίδης - Η εκπαίδευση στο Βυζάντιο

Επώνυμα και από πού βγήκαν - Η ζωή του Wakola

Το επάγγελμα που θέλω να ακολουθήσω είναι Προϊστάμενη Χειρουργείου

Παραολυμπιακοί αγώνες

Γιατί το λέμε - Φωτοσύνθεση

ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΤΕ ΜΑΘΑΙΝΟΝΤΑΣ

ΤΟ ΚΑΡΝΑΒΑΛΙ ΤΗΣ ΣΚΥΔΡΑΣ

Την Κυριακή 9 Μαρτίου ο Δήμος Σκύδρας διοργάνωσε, όπως κάθε χρόνο το Σκυδραϊκό Καρναβάλι.

Πήραν μέρος 10 περίπου άρματα και αρκετά γκρουπ. Απ’ το Ριζό πήραν μέρος δύο άρματα με θέματα «Πειρατές και πειρατίνες» για το Δημοτικό Σχολείο και «Κτήματα Μουραπάτα» για τον Ποντιακό Σύλλογο. Μερικά άλλα θέματα ήταν τα: «Asterix και  Ovelix», «17 Νοέμβρη», «Στρουμφάκια», «Όχι στον πόλεμο» κ.ά.

Μεγάλη εντύπωση μας έκανε ότι τα άρματα ήταν πολύ λίγα σε σχέση με τις προηγούμενες χρονιές.

Μετά την παρέλαση ακολούθησε γλέντι στην πλατεία Ελευθερίας. Εκεί μας κέρασαν χυμούς, σοκολάτες και κρουασάν.

Ηλιάδης Κώστας, Σεμερτζίδης Παναγιώτης, Χαραλαμπίδης Γιάννης (ΣΤ΄ Τάξη)

ΤΟ ΚΑΡΝΑΒΑΛΙ ΤΟΥ ΡΙΖΟΧΩΡΙΟΥ

Την Κυριακή 2 Μαρτίου το Δημοτικό Σχολείο και ο Ποντιακός Σύλλογος συμμετείχαν στο καρναβάλι του Ριζοχωρίου Αριδαίας. Το Δημοτικό Σχολείο παρέλασε με θέμα «Πειρατές και πειρατίνες» και ο Ποντιακός Σύλλογος με το θέμα «Το τσιγγάνικο καραβάνι».

Τα άρματα της παρέλασης ήταν 22 και πρώτα έμπαιναν τα σχολεία και μετά οι υπόλοιποι σύλλογοι. Το σχολείο μας παρέλασε στη 15η θέση και ο Ποντιακός στη 17η.

Στη διάρκεια της παρέλασης οι «τσιγγάνες» έλεγαν τη μοίρα στον κόσμο, του πουλούσαν πατάτες, κρεμμύδια, βετέξ και σφουγγαράκια. Όταν φτάσαμε κοντά στους επισήμους, παίζοντας το κλαρίνο και τουμπελέκια και χορεύοντας όλοι μαζί, μία από τις τσιγγάνες είπε τη μοίρα στον παρουσιαστή και στο δήμαρχο. Μετά έδωσε στο δήμαρχο ένα αναμνηστικό δώρο που ήταν ένα μπουκάλι κρασί σε μια πολύ ωραία συσκευασία. Όλοι οι θεατές έμειναν κατενθουσιασμένοι κι έλεγαν: «Ποτέ δεν πέρασε από το δήμο μας τέτοια συμμετοχή». Το αποτέλεσμα ήταν να πάρει ο Ποντιακός Σύλλογος το πρώτο βραβείο.

Επειδή αυτό το θέμα είχε ξαναγίνει πριν από δύο χρόνια στη Σκύδρα, πολλοί χωριανοί μας ήρθαν για να το παρακολουθήσουν πάλι.

Παυλίδου Παναγιώτα, Σελίδου Χαρούλα (Ε΄ Τάξη)

ΤΟ ΑΠΟΚΡΙΑΤΙΚΟ ΠΑΡΤΙ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Την Παρασκευή 7 Μαρτίου έγινε, όπως κάθε χρόνο, το αποκριάτικο πάρτι του σχολείου μας. Το πάρτι είχε μπουφέ και μουσική και όλα τα παιδιά χόρευαν με κέφι μέσα σε μια αίθουσα του σχολείου μας.

Αφού μας σέρβιραν οι δασκάλες μας, και αφού χορέψαμε για αρκετή ώρα μέσα στην αίθουσα, βγήκαμε όλοι στο προαύλιο για να κάνουμε το διαγωνισμό χορού. Υπήρχε μια κριτική επιτροπή την οποία αποτελούσε ένα παιδί από κάθε τάξη. Κάθε τάξη χόρευε χωριστά και η κριτική επιτροπή ψήφιζε τον καλύτερο μασκαρά αλλά και χορευτή. Οι νικητές κάθε τάξης ήταν:

Βαρβάρα Ηλιάδου, από το Νηπιαγωγείο

Βάσω Παναούση, από την Α΄ Τάξη

Κωστής Φωτιάς, από τη Β΄ Τάξη

Ηλίας Κερμανίδης, από τη Γ΄ Τάξη

Ελίζα Σελίδου, από τη Δ΄ Τάξη

Παναγιώτα Παυλίδου, από την Ε΄ Τάξη και

Θεοδώρα Σεμερτζίδου, από τη ΣΤ΄ Τάξη

Έπειτα ακολούθησε ο τελευταίος χορός, τον οποίο χόρεψαν οι νικητές όλων των τάξεων, για να αναδειχθούν οι τρεις καλύτεροι. Αυτοί ήταν:

1η η Βαρβάρα Ηλιάδου

2η η Ελίζα Σελίδου και

3η η Παναγιώτα Παυλίδου