Απρίλιος 2005

Γλυκό σουλτανίνα - 2 Απριλίου. Παγκόσμια ημέρα Παιδικού Βιβλίου

Χανς Κρίστιαν Άντερσεν - Επίσκεψη στη Δημοτική Βιβλιοθήκη Σκύδρας

Ένα χαμόγελο… - 6 Απριλίου. Ημέρα του Ολυμπισμού

Τουρνουά μίνι βόλεϊ – Παρακολουθώντας την παράσταση «Οικογένεια Νώε»

Ξένια Καλογεροπούλου - Συνέντευξη από τον ηθοποιό Ηλία Χριστόπουλο

Δευκαλίωνας και Πύρρα

Η περιπέτεια μιας πεζοπορίας – Ας γνωρίσουμε τις διάφορες θρησκείες

Πάπας Ιωάννης – Παύλος Β΄- Γιατί το λέμε; - Μεγάλες Εφευρέσεις - Δεντροφύτευση

Γιατί το λέμε; Διασκεδάστε μαθαίνοντας

ΞΕΝΙΑ ΚΑΛΟΓΕΡΟΠΟΥΛΟΥ

Γεννήθηκε στην Αθήνα. Σπούδασε στην R. A. D. A. (Βασιλική Ακαδημία Δραματικής Τέχνης) του Λονδίνου.

Πρωτοεμφανίστηκε με έναν γαλλικό θίασο παίζοντας Μολιέρο στην Αγγλία. Στην Ελλάδα πρωτόπαιξε το 1958. Από το 1965 ως το 1975 είχε συγκροτήσει θίασο με τον Γιάννη Φέρτη.

Έχει πρωταγωνιστήσει σε πάνω από 50 θεατρικά έργα κλασικού και σύγχρονου ρεπερτορίου. Σημαντικότεροι ρόλοι: Νίνα στον “Γλάρο” του Τσέχωφ, Πόρσια στον “Έμπορο της Βενετίας” και Ολίβια στην “Δωδέκατη νύχτα” του Σαίξπηρ, Μιραντολίνα στην “Λοκαντιέρα” του Γκολντόνι, Σόνια στους “Τελευταίους” του Γκόργκι, Εσμέ στην “Άποψη της Έιμι” του Ντ. Χέαρ.

Έχει πρωταγωνιστήσει επίσης σε 36 ελληνικές και 3 ξένες ταινίες καθώς και σε τηλεοπτικές σειρές. (Το 1964 τιμήθηκε με τo βραβείο πρώτου γυναικείου ρόλου στο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης).

Από το 1972 ασχολείται συστηματικά με το θέατρο για παιδιά, διευθύνοντας τη Μικρή Πόρτα που διατηρεί σταθερά μια εξέχουσα θέση σε αυτόν τον χώρο.

Από το 1984 εγκαταστάθηκε στο δικό της θέατρο που ονομάστηκε ΠΟΡΤΑ.

Η Ξ. Καλογεροπούλου έχει μεταφράσει 17 θεατρικά έργα και έχει γράψει έξη έργα για παιδιά: Οδυσσεβάχ, Ελίζα, Η Πεντάμορφη και το Τέρας, Οικογένεια Νώε, O Ελαφοβασιλιάς (τα τρία τελευταία σε συνεργασία με τον σκηνοθέτη Θωμά Μοσχόπουλο) καθώς και το Σκλαβί που απέσπασε το Νοέμβριο του 2001 το βραβείο δραματουργίας Κάρολος Κουν.

Το 2001 η Ξ. Καλογεροπούλου τιμήθηκε επίσης με το βραβείο παιδικής λογοτεχνίας του Ιδρύματος Κώστα και Ελένης Ουράνη.

Από τα έργα της έχουν μεταφραστεί: Ο Οδυσσεβάχ σε οκτώ γλώσσες, η Ελίζα και το Σκλαβί σε τρεις.

Τσιτλακίδου Αλεξάνδρα (ΣΤ΄ Τάξη)

ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΗΘΟΠΟΙΟ

ΗΛΙΑ ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟ

Την Πέμπτη 31 Μαρτίου επισκεφτήκαμε το Χώρο Τεχνών της Βέροιας, για να παρακολουθήσουμε την παράσταση «Οικογένεια Νώε». Μετά το τέλος της παράστασης πήραμε συνέντευξη από τον πρωταγωνιστή της παράστασης, το Νώε.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Πώς σας λένε;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Ηλία Χριστόπουλο.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Από πού είστε;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Από την Πελοπόννησο, από ένα χωριό στο νομό Ηλείας.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Το έργο που παίζετε νομίζετε ότι σας εκφράζει ως προς τα μηνύματα που περνάει;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Ναι. Είναι σαφές, καθαρό, δεν είναι δύσκολο και περνάει μηνύματα.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Τι σας άρεσε περισσότερο στο ρόλο που παίζετε;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Όλος ο ρόλος. Δεν μπορώ να ξεχωρίσω κάποια στοιχεία, να απομονώσω κάποια στοιχεία του ρόλου ιδιαίτερα.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Όταν ήσασταν μικρός, ήσασταν καλός μαθητής; Σας άρεσε το σχολείο;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Μέτριος.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Θέλατε από μικρός να γίνετε ηθοποιός;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Τώρα, γιατί ήθελα να γίνω ηθοποιός ούτε κι εγώ δεν το ξέρω. Αλλά επειδή ήμουν ντροπαλό παιδί, ήθελα να το ξεπεράσω αυτό και να βγω στον κόσμο, για να το πολεμήσω.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Έχετε παίξει σε αρκετά θεατρικά έργα;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Αρκετά. Από το 1977 παίζω συνέχεια.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Από αυτά τα θεατρικά έργα που έχετε παίξει, ποιο σας άρεσε πιο πολύ;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Δύσκολο να απαντήσει κανείς. Γιατί, όταν παίζεις, σου αρέσει πάντα αυτό το καινούριο που καταπιάνεσαι. Κάνοντας έναν απολογισμό ξεχωρίζεις βέβαια κάποια έργα, κάποιους ρόλους. Εμένα μου είχε αρέσει ένα έργο ενός Ιρλανδού συγγραφέα, του Σάμιουελ Μπέκετ «Περιμένοντας στον Γκοντό».

ΕΡΩΤΗΣΗ: Σε ποιο έργο νομίζετε ότι έχετε παίξει καλύτερα;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Σ’ αυτό που σας είπα πριν και στο περσινό έργο, στο «Δον Κιχώτης», όπου έκανα το χοντρό Σάντσο.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Ποιος είναι ο πιο δύσκολος ρόλος που σας έχουν δώσει;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Για παράδειγμα κι αυτός ο ρόλος δεν είναι εύκολος. Να τον πιάσεις από το βιβλίο, που είναι ένα άψυχο πράμα, και να του δώσεις ζωή και κίνηση, δεν είναι εύκολο.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Πώς νιώθετε την ώρα που είστε επάνω στη σκηνή;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Καλά! Ωραία! Μια ζεστασιά, μια πληρότητα!

ΕΡΩΤΗΣΗ: Υπάρχει κάποιο έργο που θέλατε πολύ να παίξετε και δεν μπορέσατε;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Δεν μπόρεσα ακόμα. Μπορεί να μπορέσω. Κι άλλωστε είναι κάποιοι ρόλοι που είναι για την ηλικία μου, για 50άρηδες – 60άρηδες. Υπάρχουν τέτοιοι ρόλοι που δεν μπορεί να τους παίξει ένας νεαρός ή ένας πολύ γέρος, 100 χρονών, γιατί δεν μπορεί να έχει αντανακλαστικά σωστά.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Έχετε δουλέψει στην τηλεόραση; Σε ποιο σήριαλ;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Λίγα πράγματα έχω κάνει στην τηλεόραση. Το τελευταίο σήριαλ που είχα παίξει ήταν το «Απαγορευμένη αγάπη» του MEGA.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Θα θέλατε να παίξετε στο μέλλον σε κάποιο σήριαλ της τηλεόρασης ή στον κινηματογράφο;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Θα ‘θελα να είναι κάποιο που να είναι μες στις προδιαγραφές τις δικές μου, δηλαδή μες στους στόχους τους δικούς μου, γιατί υπάρχουν και κάποια σήριαλ που δε βλέπονται!

ΕΡΩΤΗΣΗ: Ποιους ηθοποιούς θαυμάζετε;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Ήτανε παλιά ο Κατράκης, ήταν παλιοί ηθοποιοί σπουδαίοι και μεγάλοι.

ΕΡΩΤΗΣΗ: Απ’ τους σημερινούς ηθοποιούς ξεχωρίζετε κάποιον;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Οι τωρινοί είναι λίγο – πολύ όλοι φίλοι. Τι να πω για κάποιον ξεχωριστά από τον άλλο; Είμαστε της ίδιας γενιάς άνθρωποι, οπότε…

ΕΡΩΤΗΣΗ: Θα μας συμβουλεύατε να γίνουμε ηθοποιοί;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Δε θα σας συμβούλευα αλλά και δε θα σας απέτρεπα κιόλας. Δε θα σας έλεγα να μη γίνετε αλλά και δε θα σας συμβούλευα. Έχει δυσκολίες. Δεν είναι μόνο αυτό που βλέπετε στη σκηνή. Εκεί είναι έτοιμο το παραγόμενο αποτέλεσμα. Έχει λάμψη, έχει φως. Αλλά είναι κι άλλα πράγματα πίσω απ’ αυτό. Είναι η συνεχόμενη αναζήτηση δουλειάς. Γιατί ηθοποιός δε σημαίνει μόνο φως, όπως λέει το τραγούδι, σημαίνει και κοινόχρηστα και νοίκι και πρακτικά προβλήματα.

Αντωνιάδου Αναστασία, Θεοδοσίου Βασιλική, Τσιτλακίδου Αλεξάνδρα (ΣΤ΄ Τάξη)